Weź miskę i wodę. To najprostszy sposób na pozbycie się robaków z czereśni
Nikt nie lubi robaków w czereśniach. Ci mali pasażerowie na gapę sprawiają, że tracimy cały apetyt na owoce. Jeśli chcesz mieć pewność, że w Twoich czereśniach nie ma dodatkowej porcji białka, namocz je przez kilkadziesiąt minut w wodzie. Ten sposób jest prosty i niezawodny.
Pyszne owoce z niespodzianką
Na wiosnę i lato z upodobaniem kupujemy czereśnie na targowiskach. Najlepiej byłby je zjeść od razu zaraz po zapłaceniu. Taka praktyka może być jednak mało apetyczna. Istnieje duża szansa, że wewnątrz czereśni znajdują się larwy owadów.
Aby zapobiec obecności robaków w czereśniach, owoce należy odpowiednio zabezpieczyć już na etapie uprawy. Nie zawsze jednak wiemy czy wybrane przez nas owoce zostały właściwie potraktowane. Choć larwy, jako takie, nie są niebezpieczne dla naszego zdrowia, nikt chyba nie chciałby ich z rozmysłem zajadać. Przedstawiamy sprawdzony sposób na to, by raz na zawsze pozbyć się ich z owoców.
Obtoczyła różyczki w cieście i wstawiła do piekarnika. Ten kalafior to prawdziwy hitSkąd biorą się robaki w czereśniach?
Za obecność robaków w czereśniach odpowiada owad zwany nasionnicą trześniówką. Szkodnik ten należy do rodziny muchówek. Nasionnica w dojrzewających owocach czereśni składa jaja, z których następnie wykluwają się białe larwy. To właśnie one potrafią nas nieprzyjemnie zaskoczyć podczas zajadania się tym przysmakiem.
Muchówka chętnie lata przy ciepłej i słonecznej pogodzie. Jeśli taka właśnie panuje za oknami, szanse na robaki w owocach rosną. Z tego względu najczęściej spotykamy je w zbiorach z czerwca lub późniejszych miesięcy, kiedy temperatury są wyższe, a dni wydłużają się.
Zjedzenie larwy nasionnicy nie jest niebezpieczne dla zdrowia. Usuwanie robaków z owoców ma znaczenie wyłącznie estetyczne. Niemniej nie znamy nikogo, komu taka niechciana wkładka nie robiłaby różnicy. Warto z tego względu znać trik na pozbycie się robaków z czereśni. Oczywiście w owocach pozostaną odchody robaków, które także nie są dla nas szkodliwe, jednak mogą wywoływać u niektórych wstręt. Jednak na to już nic nie poradzimy.
W ten sposób pozbędziesz się robaków z czereśni
Pozbycie się niechcianych gości z owoców jest niezwykle proste. Wszystko, czego w tym celu potrzebujesz, to najzwyklejsza woda. Przyda się też spora miska i cedzak do wyławiania czereśni.
Do miski nalej zimną wodę. Następnie wsyp do niej owoce i odczekaj 30 do 60 minut. Po tym czasie czereśnie odłów za pomocą łyżki cedzakowej. Gwarantujemy, że żadna larwa nie ostała się w owocach.
Czemu taka kąpiel jest skuteczną metodą na robaki? Zalane wodą larwy nasionnicy zaczynają się dusić, przez co ewakuują się z wnętrza czereśni. Po upływie zalecanego czasu kąpieli, na dnie naczynia możesz dostrzec martwe robaki. Lepiej jednak oszczędzić sobie tego widoku, wylewając wodę bez nadmiernego przyglądania się jej.
Istnieje także staromodny patent na usuwanie robaków z czereśni. Każdy owoc należy pojedynczo przepołowić, sprawdzić i usunąć ewentualnego lokatora. Taka metoda jest jednak żmudna, czasochłonna i niezbyt przyjemna przez bliskie obcowanie z larwami. Szczerze polecamy, aby stosować raczej sposób z namaczaniem czereśni. Stan zarobaczenia czereśni możesz ocenić już przed ich zakupem. Ceny owoców za zachodnią granicą wołają pomstę do nieba.