Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Wlej to do garnka podczas gotowania barszczu. Ten dodatek jest najważniejszy, od razu zobaczysz różnicę
Redakcja smakosze.pl
Redakcja smakosze.pl 12.12.2023 13:31

Wlej to do garnka podczas gotowania barszczu. Ten dodatek jest najważniejszy, od razu zobaczysz różnicę

barszcz czerwony
canva

Czerwony barszcz, obowiązkowa potrawa spośród dwunastu na wigilijnym stole, może być jego klejnotem w koronie tą jedyną, na którą domownicy wyczekują przez cały rok. Jednak smakujemy nie tylko podniebieniem, lecz także oczami, dlatego warto zadbać o jego głęboki kolor. Pomoże nam w tym jeden składnik.

Świąteczny barszcz czerwony

Za niezbyt wyrazisty kolor barszczu odpowiadają właściwości buraków, które podczas gotowania mogą wypłowieć. Zamiast głębokiej królewskiej purpury otrzymujemy wtedy jej namiastkę, a czysty barszcz może bardziej przypominać ten zabielony śmietaną.

Na szczęście są na to sposoby. Niektóre pozwalają zachować kolor buraków w trakcie gotowania, inne mogą uratować efekt nawet jeśli zapomnieliśmy o środkach ostrożności.

Jeśli zobaczysz to na orzechach, lepiej uważaj. Dietetyk ostrzega, mało kto ma o tym pojęcie

Gotowanie buraków na barszcz czerwony

Aby dobrze ugotować buraki musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po pierwsze, gotujemy je zawsze w mundurkach. Przed obróbką należy je oczywiście wyszorować, ale trzymamy się z dala od obieraczki! Wyszorowane buraki umieszczamy w garnku z zimną wodą i gotujemy w ten sposób, zamiast wrzucać je do wrzątku.

Ważne jest też, by gotować zupę na bardzo wolnym ogniu i nie doprowadzać do dużego “zamieszania” w garnku. Kiedy widzimy, że zupa gotuje się szybko, zmniejszamy gaz, a w razie potrzeby przenosimy garnek na mniejszy palnik.

Projekt bez nazwy-4.jpg

Dodatek do barszczu na głęboki kolor

Jednak jeśli w dalszym ciągu kolor wigilijnego (lub jakiegokolwiek innego) barszczu nie jest satysfakcjonujący, mamy w zanadrzu jeszcze jedną sztuczkę. Jest nią sok z cytryny lub kwasek cytrynowy, w ostateczności także inne ważne źródło kwasowości w kuchni – ocet winny lub jabłkowy.

Jeśli pod koniec gotowania uznasz, że twój barszcz ma zbyt mało wyrazisty kolor, uratuje cię więc ⅓ szklanki octu lub 2 łyżki soku z cytryny. A jeśli nie masz ich pod ręką, spróbuj pod koniec gotowania wkroić jeszcze trochę startego świeżego buraka. Nie odda tak dużo smaku zupie jak te, które są w niej od samego początku, ale pomoże odświeżyć kolor wywaru.

Jest jeszcze jeden dodatek, którego warto spróbować, by podkreślić kolor barszczu i nadać mu dodatkowego smaku. A jeśli tradycyjna postać barszczu już trochę ci się znudziła i chcesz zaskoczyć czymś domowników, zastąp uszka lub kołduny tymi grzybowymi kluseczkami, które świetnie komponują się z buraczanym przysmakiem.

Projekt bez nazwy-5.jpg