Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Jeśli zobaczysz to na orzechach, lepiej uważaj. Dietetyk ostrzega, mało kto ma o tym pojęcie
Redakcja smakosze.pl
Redakcja smakosze.pl 12.12.2023 12:40

Jeśli zobaczysz to na orzechach, lepiej uważaj. Dietetyk ostrzega, mało kto ma o tym pojęcie

orzechy
canva

Orzechy to nie tylko świetny dodatek do wielu potraw, zarówno na słodko, jak i tych bardziej wytrawnych, ale – o czym coraz częściej na szczęście pamiętamy – zdrowe źródło wielu wartości odżywczych, zwłaszcza dobrych tłuszczów. Trzeba tylko dobrze wybrać je w sklepie. Dietetyk radzi, jakich błędów unikać.

Orzechy dobre dla zdrowia

Oprócz nienasyconych kwasów tłuszczowych orzechy dostarczają nam witamin z grupy B oraz E, a także mikroelementów, takich jak wapń, fosfor, potas, cynk czy sód. Prócz zawartości dobrych tłuszczów orzechy są też bogate w białko, dlatego wydają się wymarzoną przekąską dla miłośników zdrowego żywienia.

Wiele z tych zalet możemy jednak stracić, skupiając swoją uwagę na niewłaściwym rodzaju orzechów. Dietetyk dr Bartek Kulczyński przypomniał niedawno o błędach, które popełniamy wybierając orzechy w sklepie. Jeden z nich jest najgroźniejszy.

Przy tym zwykły smalec może się schować. Jak dla mnie to najlepsze smarowidło do chleba

Dietetyk o orzechach: tych błędów nie popełnij

Dietetyk bierze na warsztat nie zalety, a właśnie problemy ze spożywaniem orzechów. Okazuje się, że naszych błędów jest tu kilka. Jednym z nich jest wybór orzechów z dodatkami jako przekąski.

W mojej ocenie lepiej jest unikać orzechów z dodatkami, które obniżają ich walory zdrowotne, a nawet sprawiają, że takie orzechy będą miały negatywny wpływ na zdrowie – przekonuje dietetyk. 

Ma tu na myśli popularne orzechy w mlecznej czekoladzie, glazurze cukrowej czy w postaci draży. Przypomina, że w składzie takich przekąsek zaledwie 15-30 proc. to orzechy, a pierwsze skrzypce gra cukier.

Projekt bez nazwy.jpg

Inne błędy przy wyborze orzechów

Dietetyk przestrzega też przed jedzeniem solonych orzechów.

Co prawda nie zawierają one aż tak dużo soli, jak niektórym się wydaje, to wciąż są niepotrzebnym źródłem tego składnika – zauważa. 

Podobnie złe zdanie ma o orzechach prażonych, które w procesie obróbki cieplnej tracą niektóre składniki odżywcze, np. alfa-tokoferol, czyli jedną z form witaminy E, a także utlenia tłuszcz. Jeśli koniecznie chcemy prażonych orzechów, ważne by robić to w domu, w piekarniku ustawionym na względnie niską temperaturę, np. 150 stopni.

Niebezpieczna pleśń na orzechach

Jednak do największych niebezpieczeństw wymienionych przez dietetyka należy pleśń na orzechach.

Oczywiście spodziewam się, że nikt celowo nie spożywa orzechów, które mają widoczną pleśń, ale wiem, że zdarza się, że w wypadku zaobserwowanej pleśni usuwamy tylko spleśniałe orzechy z paczki, a resztę spożywamy – zauważa Kulczyński. 

Przypomina, że to nie wystarczy, a kiedy w produkcie pojawiła się pleśń, należy wyrzucić go w całości. Stęchłe i wilgotne orzechy należą do potencjalnie najbardziej niebezpiecznych spleśniałych produktów, jakie możemy jeść, ze względu na wyjątkowo niebezpieczne toksyny.

Problem jest tym większy, że orzechy rzadko kiedy pokrywają się widoczną pleśnią. Warto więc zwracać uwagę na stęchły zapach i wilgoć.

Dietetyk wskazuje, że większe ryzyko natrafienia na spleśniałe orzechy występuje wtedy, kiedy kupujemy je na wagę. Przebadane orzechy włoskie pakowane w paczki w atmosferze ochronnej i pozbawione jakichkolwiek dodatków to najlepszy prezent, jaki możemy sprawić naszemu zdrowiu z całego orzechowego świata.

Po więcej informacji zajrzyj do naszego poradnika na temat wyparzania orzechów we wrzątku. Następnie sięgnij po przepis na słodko-kwaśną surówkę z selera i orzechów.

Projekt bez nazwy-2.jpg