Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Wrzuć skórkę z pomarańczy do zlewu i zacznij pocierać. Efekt przejdzie najśmielsze oczekiwania

Wrzuć skórkę z pomarańczy do zlewu i zacznij pocierać. Efekt przejdzie najśmielsze oczekiwania

Mycie zlewu
canva/Nicholas Free, endewer

Czysty zlew jest gwarancją bezpieczeństwa w kuchni. Do zachowania go w dobrym stanie nie potrzeba jednak drogich środków chemicznych. Skórki pomarańczy, które zwykle wyrzucamy, będą świetnym produktem do przywrócenia blasku stalowego zlewozmywaka.

Czyszczenie zlewu powinno odbywać się regularnie. Systematyczność sprawi, że zanieczyszczenia łatwiej będzie usuwać i wystarczą nam proste techniki. Jednym ze specyfików, które możemy zastosować niejako przy okazji, jest skórka pomarańczowa. Świeżo pozyskana roztoczy w kuchni piękny zapach i sprawdzi się jako czyściwo do stalowego zlewozmywaka.

Jak czyścić zlew przy pomocy skórki pomarańczy?

Odpady z pomarańczy są doskonałym materiałem do usuwania drobnych zanieczyszczeń ze zlewozmywaka. Wystarczy, że obierzemy owoc, a skórką zaczniemy pocierać miejsca, gdzie występują plamy. Po chwili nie będzie po nich śladu.

Tą techniką zlew zawsze czyścimy „na sucho”, więc przed przystąpieniem do działania warto opłukać komorę chłodną wodą — pozbywając się m.in. się resztek płynu do mycia naczyń — i dokładnie ją przetrzeć ręcznikiem papierowym lub chłonną szmatką do sprzątania.

Co jeszcze pomoże nam oczyścić zlew?

Jeśli nie mamy pod ręką słodkich cytrusów, pomocny będzie ocet. Wymieszany z wodą w stosunku 1:1 będzie stanowił doskonały płyn do usunięcia nieco już zaschniętych plam. Bardziej uciążliwe zanieczyszczenia zlikwiduje z kolei soda oczyszczona.

Oba też środki można połączyć i najpierw zwilżyć brudną powierzchnię roztworem octu, by potem obsypać ją białym proszkiem. Powstająca piana oderwie zanieczyszczenia. Jeśli tak się nie stanie, miejsce możemy jeszcze wyszorować.

Najskuteczniejsza będzie jednak profilaktyka i codziennie wieczorne przemywanie zlewu płynem do mycia naczyń. Warto przy okazji wlać do odpływu trochę gorącej wody, która przepłucze go skutecznie i nie dopuści do odkładania się resztek jedzenia będących źródłem nieprzyjemnego zapachu.

Na naszej stronie znajdziecie inne wskazówki dotyczące sprzątania w kuchni. Oprócz regularnego czyszczenia zlewu warto zadbać płytę kuchenki. W tym artykule podpowiadamy, jak skutecznie wyczyścić „gazówkę". Ten natomiast zdradza tajniki czyszczenia tłustych plam pojawiających się na kuchennych szafkach.

Mycie zlewu nie musi być trudne
canva/PavelRodimov

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: