Z tym przepisem rogale świętomarcińskie wychodzą lepiej niż z cukierni. Najważniejsza jest jedna sztuczka
Rogale świętomarcińskie na stałe już wpisały się w obchody dnia 11 listopada. Popularną zwłaszcza w Poznaniu słodycz można z powodzeniem przygotować w domu. Z przepisem, w którym stosujemy jedną prostą sztuczkę, wypiek zachwyca bardziej niż niejeden gotowiec z cukierni. Musicie spróbować.
Rogale świętomarcińskie możesz zrobić sama
Choć wykonanie ciasta na rogale świetomarcińskie jest czasochłonne, warto się o to pokusić. Domowy wypiek będzie o niebo lepszy niż kupiony w cukierni. Przede wszystkim dlatego, że naszym przepisie wykorzystamy nie margarynę, a masło.
Cukiernie nierzadko oszczędzają na tłuszczu, a receptura na oryginalnego rogala właśnie z powodów ekonomicznych zawiera roślinny surowiec do wypieków. Dowiedziałam się o tym podczas wizyty w Poznaniu i przystąpiłam do szukania innej receptury.
Tak trafiłam na szczegółową procedurę, którą przedstawiam poniżej. Zrobienie rogali tym sposobem zajęło mi dwa dni, ale znajdziecie tam opis sztuczki, o której wcześniej wspominałam i ją przetestowałam. Wyszło przepysznie.
Zetrzyj ziemniaki, pokrój cebulę i ułóż schab. Rodzina prosi mnie o ten obiad przynajmniej raz w tygodniuPrzepis na smakowite rogale świętomarcińskie
Jeśli macie ochotę solidnie poświętować 11 litopada, zróbcie pyszne rogale sami. Niewykorzystywany w wielu cukierniach patent z przekładaniem ciasta masłem sprawi, że słodycz będzie smakowała wyjątkowo. Nawet sceptycy ją pochwalą.
Składniki na ciasto do rogali:
- 40 g świeżych drożdży
- 60 g cukru
- 500 ml letniego mleka
- 250 g masła
- 3 duże jajka w temperaturze pokojowej
- 1 kg mąki pszennej tortowej
- 1 łyżeczka esencji wanilinowej
- szczypta soli
Dodatkowo:
- masa makowa
- 1 jajko do smarowania
- 170 g cukru pudru
- 30 ml gorącej wody
- ulubione orzechy do dekoracji
Z przepisu wyjdzie wam aż 20 sztuk przysmaku. Będzie można więc zaprosić bliskich. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać je jedynie z połowy porcji. Do dzieła.
Jak zrobić ciasto rogale świętomarcińskie? Pomoże wam masło
Zaczynam od sporządzenia rozczynu. Pokruszone drożdże umieszczam w misce i dodaję 2 łyżki cukru (z porcji 60 g). Delikatnie rozcieram całość miękką szpatułą. Wlewam 125 ml letniego mleka i wsypuję 6 łyżek mąki (biorę ją z kilograma potrzebnego w tym przepisie). Mieszam i przykrywam. Odstawiam na 30 minut.
Podgrzewam pozostałe mleko, ale nie doprowadzam go do wrzenia. 60 g masła topię i odstawiam, by wystygło. 190 g tłuszczu mocno schładzam. Do większej miski przesiewam resztę mąki, łączę ją z solą, a następnie wlewam rozczyn oraz jajka. Dodaję jeszcze 40 g cukru, ciepłe mleko oraz esencję waniliową.
Wyrabiam masę, w trakcie dodając płynne masło. Uzyskane ciasto dzielę na pół, obie części rozpłaszczam i zawijam w folię spożywczą. Schładzam w lodówce przez godzinę.
Po tym czasie rozwałkowuję jedną część na prostokąt i na 2/3 ciasta układam starte na wiórki zimne masło. 1/3 ciasta bez masła układam na połowie masy z masłem, a następnie dalej na pół, uzyskując prostą roladę. Rozwałkowuję ją na prostokąt. Zawijam jak wcześniej, z tym że już bez masła.
Znowu owijam folią i chłodzę przez 50 minut. Proces wałkowania i chłodzenia powtarzam 3 razy, trzymając ciasto w lodówce przez minimum 30 minut. Ostatnie chłodzenie powinno trwać 5 godzin lub dłużej. Z drugą połową ciasta postępuję dokładnie tak samo. Przed formowaniem rogali świetomarcińskich masę trzymam na blacie kuchennym przez 20 minut.
Formowanie i pieczenie rogali świętomarcińskich jest proste
Zaczynam od rozwałkowania ciasta na prostokąt o wymiarach 30 cm x 60 cm. Kroję go na 10 trójkątów. Układam masę makową, od góry pozostawiając 2-3 cm ciasta bez masy. Zakładam tę część masę makową i lekko nacinam. Zawijam rogale, zaczynając od szerszej strony.
Gotowe układam na wyłożonej papierem do pieczenia blasze, przykrywam i odstawiam na 40 minut. Po tym czasie smaruję roztrzepanym jajkiem przy pomocy pędzelka, po czym wstawiam do rozgrzanego do temperatury 180 stopni Celsjusza piekarnika.
Piekę około 25 minut. Jeszcze ciepłe rogale świetomarcińskie dekoruję lukrem sporządzonym z cukru pudru i wody. Na koniec posypuję posiekanym i orzechami.
Na naszej stronie znajdziecie więcej przepisów na słodkości. Oprócz rogali świętomarcińskich polecamy puszyste ciasto z dynią. Sprawdźcie też jak zrobić znakomity biszkopt — jest idealny do tortów.