Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Zakwas na barszcz wigilijny
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 23.12.2021 01:00

Zakwas na barszcz wigilijny

Zakwas na barszcz wigilijny
canva/superelaks

Barszcz z buraków na prawdziwym zakwasie jest jedną z najsmaczniejszych potraw wigilijnych. Jego mocny, głęboki smak i aromat doskonale łączą się z delikatnymi uszkami z grzybami. Jak i kiedy przygotować zakwas na barszcz wigilijny?

Domowy zakwas z buraków jest zdrowszy i o wiele smaczniejszy od kupnego i gotowego zaczynu. Przede wszystkim nie zawiera octu i sztucznych konserwantów i wzmacniaczy smaku i koloru. Domowe buraki kwaszone z czosnkiem, chrzanem i przyprawami smakują świetnie i stanowią doskonałą bazę do wigilijnego barszczu.

Zakwas należy przygotować najpóźniej tydzień przed gotowaniem barszczu, aby buraki zdążyły się ukisić i oddać cały smak. Wodę na zakwas dosól według następującej proporcji- łyżka soli na 1 l wody, dzięki czemu buraki będą idealnie słone. Do kwaszenia niezbędna będzie również woda po ogórkach kiszonych lub kapuście, aby rozpocząć proces fermentacji.

Barszcz podaj z uszkami lub w nieco inny sposób, z pasztecikami z farszem z suszonych grzybów, które doskonale smakują z klarowną zupą.

Przepis na zakwas na barszcz wigilijny

Składniki:

  • 4 duże buraki

  • 4 ząbki czosnku

  • 3 ziarna pieprzu czarnego

  • 3 ziela angielskie

  • 2 liście laurowe

  • 3 cm korzenia chrzanu

  • 3-4 łyżki wody po ogórkach kiszonych lub kiszonej kapusty

  • łyżka soli na 1 l wody

Jak przygotować zakwas na barszcz wigilijny?

Zagotuj litr wody z łyżką soli, odstaw do przestudzenia. Do wyparzonego, dużego słoika lub garnka glinianego włóż obrane i pokrojone buraki, obrany czosnek, liście laurowe, ziele angielskie, pieprz i korzeń chrzanu.

Buraki w zalewie

Do słoika wlej przestudzoną zalewę, dodaj wodę po ogórkach lub kapuście, zakręć i odstaw w suche miejsce, po 7 dniach zakwas jest gotowy.