Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Zamiast wyrzucać do kosza, dodaję do dżemu. Z powodzeniem zastępują żelfix
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 19.06.2024 17:39

Zamiast wyrzucać do kosza, dodaję do dżemu. Z powodzeniem zastępują żelfix

dżemy
Fot. Canva

Sezon na soczyste owoce trwa, a ja chętnie przyrządzam z nich apetyczne dżemy. Jednak nie używam już do nich żelfixu. Korzystam z innych naturalnych sposobów, które każdemu polecam. 

Sezon na dżemy i konfitury

Podczas przygotowywania dżemów zwykle stosujemy środki zagęszczające. Popularny żelfix to cukier z dodatkiem substancji zagęszczającej, takiej jak pektyna lub żelatyna. Żelfix na stałe zagościł w kuchni wielu smakoszy, bo ułatwia przyrządzanie przetworów. Dzięki niemu owoce szybciej się gotują i zachowują ładny kolor.

Dzięki temu produktowi nie musimy już kilka godzin mieszać owoców w garnku i martwić się, że coś się przypali. Producenci tego typu cukrów z zagęszczaczami twierdzą, że te produkty nie zawierają substancji konserwujących. Natomiast cukier żelujący extra ma w składzie kwas sorbowy, który należy do konserwantów. 

dżem
Fot. Canva/Image Professionals
Podsmażam ziemniaki i podaję z tym sosem. Wszyscy znajomi już poprosili o przepis

Czym zastąpić żelfix?

Jednak wiele osób rezygnuje z używania cukrów z substancjami zagęszczającymi. Muszę przyznać, że również ja omijam je szerokim łukiem. Zależy mi, by przetwory były naturalne, ekologiczne i w sam raz dla najmłodszych smakoszy. Dlatego zamiast żelfixu dodaję do dżemów pektynę. 

Występuje ona w jabłkach, borówkach, porzeczkach, pigwie i jarzębinie. W kuchni korzystam ze sprawdzonego sposobu naszych babć na zagęszczanie przetworów. Biorę obierki jabłek, wygotowuje je, a potem odparowuje. Powinien zostać skoncentrowany płyn. Następnie dodaję go do przetworów. W ten sposób zagęszczam dżemy i konfitury naturalną pektyną. 

Inne sposoby na zagęszczenie przetworów

Warto wiedzieć, że podobne właściwości mają skórki cytrusów. Jednak ich aromat jest bardzo mocny i może zmieniać smak przetworów. Jeśli zależy nam na naturalnym zagęszczeniu dżemów i konfitur, to do garnka z owocami dodajmy trochę jabłek, porzeczek, borówek, pigwy lub jarzębiny. Te owoce zawierają pektynę i spowodują zgęstnienie dżemu.

Można też zrezygnować z dodawania tych owoców, ale przeznaczyć więcej czasu na przyrządzenie przetworów. Należy po każdej fazie gotowania odparować owoce, wówczas zgęstnieją naturalną metodą. Takie dżemy i konfitury będą nie tylko pyszne, ale też naturalnie zdrowe. Pisaliśmy o tym, jak przyrządzić płatki na śniadanie z piekarnika. Radziliśmy, jak zrobić danie na śniadanie, które jest lepsze od jajecznicy. 

dżem
Fot. Canva/ildipapp

Źródło: beszamel.se.pl