Roluję ciasto z farszem i lekko przyciskam. Ktoś za ten patent powinien dostać medal
Masz ochotę na prawdziwą kulinarną podróż? Połącz spód jest z ciasta francuskiego z formą pasztecika, a wewnątrz zamknij same znajome smaki. Pamiętaj, aby we właściwy sposób przygotować tę obłędną przekąskę. Czytaj dalej, a poznasz wszystkie niezbędne szczegóły.
‚Pizza” na francuskim
Smaki smakami, ale ciasto francuskie rządzi się jednak swoimi prawami. Dlatego tak trudno zakwalifikować tę potrawę do którejś z kategorii. Do której by jednak nie należała, to świetna i łatwa do odgrzania przekąska z ciągnącym się serem.
Jest warta uwagi choćby dlatego, że ciasto francuskie doskonale się przechowuje. Łatwo mieć na podorędziu arkusz schłodzonego lub zamrożonego, a z braku pomysłów na obiad – lub nadmiaru sera w lodówce – sięgnąć po takie bułeczki. Specyficzną formę nadaje im zaś wgniecenie ich łyżką, dzięki czemu ładniej wyrastają i łatwiej je schrupać. To jak, zaczynamy?
Uwielbiam tę surówkę z rzodkiewki i ogórka. Robię ją chwilę, rodzinie aż się uszy trzęsąBułeczki z ciasta francuskiego
Ilustracje do tego przepisu zaczerpnęliśmy z kanału Smaczny.tv. Pokazuje on, że w roli sosu pomidorowego dobrze sprawdzi się zwykły koncentrat. Dziś łatwo jednak mieć jeśli nie domowy sos do pizzy, to choćby dobrze przyprawiony, z puszki.
Składniki
- 1 arkusz ciasta francuskiego
- Ok. ½ szklanki sosu pomidorowego lub przecieru
- 60 g startej mozzarelli
- Dowolnie: wędliny, plastry salami
- Natka pietruszki
- Oregano
- 1 jajko
Przygotowanie pizzowej przekąski
Arkusz ciasta rozwijamy i wałkiem wyrównujemy, by dobrze przylegał do stolnicy. Smarujemy go sosem pomidorowym równomiernie, pozostawiając wolny tylko brzeg od góry, by swobodnie je zawinąć.
Ciasto posypujemy oregano. Jeśli nie używamy gotowego przyprawionego sosu, warto przyprawić go samodzielnie bardziej na bogato, także solą, pieprzem i np. rozmarynem.
Na ciasto układamy ewentualne dodatki – np. plastry kiełbasy, salami lub wędliny i zawijamy w ścisłą roladę. Tę następnie kroimy na odcinki po ok. 10 cm.
Takie nakrojone roladki uciskamy w środku w poprzek np. trzonkiem od łyżki kuchennej, by nadać im fantazyjny kształt i ułatwić pieczenie. Bułeczki smarujemy po wierzchu rozmąconym jajkiem i wstawiamy na 20 minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Rumiane bułeczki podajemy na przekąskę lub nawet obiad z ulubionymi sosami.
Wypróbuj też przepisy na ogórki konserwowe w musztardzie i miodzie oraz uproszczoną karpatkę.