Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Zapomnij o piekarniku i wystawianiu na słońce. Grzyby najlepiej i najtaniej ususzysz na zimno

Zapomnij o piekarniku i wystawianiu na słońce. Grzyby najlepiej i najtaniej ususzysz na zimno

Grzyby suszone w lodówce
canva/jirkaejc

Grzyby świetnie nadają się do suszenia. Zamiast jednak inwestować w specjalne urządzenia, wystawiać je na słońce czy korzystać z piekarnika, można je zabezpieczyć przy pomocy znacznie tańszej metody. Konieczne będzie włożenie zebranych okazów do lodówki. Wyjaśniamy jak przeprowadzić proces krok po kroku.
 

Grzyby suszone zachowują zalety świeżych

Suszenie jest skuteczną techniką zabezpieczania niektórych produktów przed zepsuciem. W przypadku uwielbianych przez wielu smakoszy zebranych w lesie grzybów sprawdza się fantastycznie. Produkt w tej postaci zachowuje bowiem swój aromat i smak, a wystarczy jedynie ponownie zalać go wodą, by znów miał właściwą konsystencję.

Wbrew przekonaniu wielu osób, aby zabezpieczyć grzyby samodzielnie, nie trzeba wcale posiadać specjalnej suszarki czy piekarnika. Wystarczy nam urządzenie, które w każdym domu już jest, czyli lodówka. Z pozoru absurdalne rozwiązanie jest zaskakująco skuteczne.

Kasy samoobsługowe w Lidlu mają tajemnicze przyciski. Klienci nie wiedzą do czego służą i wiele tracą

Suszenie grzybów w chłodzie

Proces pozbawiania aromatycznego produktu w lodówce jest niestety czasochłonny. Grzyby trzeba starannie oczyścić, podobnie jak półki chłodziarki. Przeznaczone do suszenia skarbów lasu przestrzenie trzeba też wyłożyć pergaminem, a w ich bezpośrednim otoczeniu umieścić pochłaniacz wilgoci.

Sprzęt zbierze wydobywającą się z grzybów parę wodną i w znacznym stopniu przyczyni się do przyspieszenia procesu osuszania. Jedli dodatkowo ułożymy grzyby luźno — tak, by nie stykały się ani ze sobą, ani ze ściankami lodówki — procedura przebiegnie dość sprawnie.

Grzyby można suszyć w mikrofalówce

Technika jest prosta do bólu. Oczyszczone grzyby należy po prostu włożyć do urządzenia i uruchomić je na kilka minut, ustawiając średnią moc. Po kilku cyklach — między którymi należy otworzyć drzwiczki, by uwolnić nadmiar pary wodnej z komory urządzenia — produkt będzie już odpowiednio zabezpieczony.

Na naszej stronie znajdziecie sprawdzone przepisy na dania, w których użycie suszonych grzybów będzie dobrym pomysłem. Spróbujcie koniecznie pysznych pierogów z kapustą i grzybami — smakują fantastycznie przez cały rok. Być może zainteresuje was też receptura na rosół bez mięsa. Grzyby są tu produktem nadającym zupie niesamowicie głębokiego smaku i aromatu.

Grzyby suszone w lodówce mają aromat.png
canva/alisafarov