Zdrowsza jest fasolka żółta czy zielona? Znamy odpowiedź, pora zakończyć odwieczny spór
Na straganach i w sklepach spożywczych pojawiła się już fasolka szparagowa. Niestety jej cena jest wciąż wysoka. Miejmy nadzieję, że wkrótce fasolka szparagowa będzie tańsza i będziemy mogli cieszyć się smakiem tego pysznego warzywa. Którą fasolkę lepiej wybrać - żółtą czy zieloną?
Fasolka szparagowa- pyszna i zdrowa
Fasolka szparagowa jest warzywem sezonowym, które kojarzy się nam z letnimi dniami i pysznymi obiadami. Pasuje do dań mięsnych, ale też doskonale sprawdzi się jako dodatek do obiadów wegetariańskich. Fasolka szparagowa jest też wyśmienitym dodatkiem do sałatek. Natomiast wiele osób je te żółte i zielone warzywo jako samodzielne danie.
Fasolka szparagowa jest bogata w witaminy i minerały. Zawiera witaminę C, A i beta-karoten. Oprócz tego sporo potasu, magnezu, wapnia i fosforu. Jej jedzenie pozwala obniżyć ciśnienie krwi. Bez przeszkód mogą jeść ją diabetycy. Fasolka szparagowa jest pełna błonnika i ma niewiele kalorii.
Młode ziemniaki gotuje się inaczej niż stare. Przez częsty błąd tracą cały smakŻółta czy zielona? Którą fasolkę szparagową wybrać?
Na rynku mamy do wyboru fasolkę szparagową żółtą i zieloną. Czy jest nimi różnica w smaku i kulinarnym przeznaczeniu? Okazuje się, że żółta fasolka jest bardziej delikatna w smaku i doskonała do gotowania. Natomiast zielona fasolka szparagowa ma bardziej wyrazisty smak.
Zielona fasolka szparagowa będzie doskonałym dodatkiem do sałatek. Ma też więcej witaminy A i kwasu foliowego. Polecana jest przyszłym mamom, ale też diabetykom i osobom, którym brakuje żelaza. Warto też wiedzieć, że żółta fasolka ma więcej od zielonej fosforu i potasu. Gotuje się też znacznie szybciej od zielonej fasolki szparagowej.
Gotowanie fasolki- jak to zrobić?
Zarówno zielona, jak i żółta fasolka szparagowa mają swoje zalety. W związku z tym nie da się jednoznacznie ocenić, która z nich jest lepsza. Najlepiej zatem sięgać po oba rodzaje. Z pewnością wyjdzie nam to na zdrowie.
Pamiętajmy, żeby przed gotowaniem fasolki dobrze ją umyć pod bieżącą wodą. Należy odciąć z niej końcówki i obrać. Można usunąć łyka, które bywają twarde, ale zwykle łatwo odchodzą. Tak przygotowana fasolka będzie dużo smaczniejsza.
Fasolkę szparagową wrzucamy do zimnej wody. Potrzebujemy dwa litry wody na ½ kilograma fasolki. Do wody dodajemy łyżkę cukru i małą łyżeczkę soli. Fasolka żółta gotuje się szybciej niż zielona. Po ugotowaniu trzeba ją odcedzić. Pisaliśmy o przepisie Tomasza Strzelczyka na fasolkę. Radziliśmy jak przyrządzić fasolkę bez bułki tartej.
Źródło: Fakt.pl