Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Strzelczyk robi fasolkę szparagową inaczej niż wszyscy. Gotuje ją z zaskakującym dodatkiem
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 11.06.2023 07:36

Strzelczyk robi fasolkę szparagową inaczej niż wszyscy. Gotuje ją z zaskakującym dodatkiem

fasolka
YouTube/@ODDASZFARTUCHA

Fasolka szparagowa jest uniwersalnym dodatkiem do właściwie każdego dania obiadowego. Do wyboru mamy żółtą i zieloną- zawierają one bogactwo witamin i zapewniają szczupłą sylwetkę. Polecamy przepis Tomasza Strzelczyka na przyrządzenie żółtej fasolki. Kucharz gotuje ją z dodatkiem pewnego składnika, który znajdziesz w swojej kuchni. 

Fasolka szparagowa- pełna błonnika i witamin

Fasolka szparagowa najlepiej smakuje wiosną i latem. Sprawdza się jako dodatek do wielu dań obiadowych. Właściwie każda pani domu ma własny sposób na przyrządzenie tego zdrowego warzywa. Warto je jeść, bo jest niskokaloryczne, dostarcza nam solidną porcję błonnika, fosforu, magnezu i wapnia. Oprócz tego zawiera witaminę C i A. 

Fasolka żółta słynie z kremowego smaku. Natomiast ta zielona posiada bardziej intensywny i wyrazisty smak. Doskonale sprawdza się w sałatkach, a żółta jest lepszym dodatkiem do dań obiadowych. Polecamy sposób Tomasza Strzelczyka na gotowanie żółtej fasolki. Znany kucharz dodaje masła. 

Posiekaj młodą kapustę i dodaj 2 sezonowe przysmaki. Surówka lepsza niż z restauracji

Jak ugotować fasolkę szparagową Tomasza Strzelczyka?

Składniki:

  • 500 g  żółtej fasoli
  • 30 g masła
  • 80 g masła na patelnię
  • ¾ szklanki bułki tartej
  • łyżeczka cukru
  • łyżeczka soli
  • pieprz do smaku

Fasolkę myjemy, obieramy, pozbywamy się twardych końcówek i łyka. Wrzucamy ją do szerszego garnka, wlewamy wodę. Nie może być jej zbyt dużo, fasolka ma się lekko unosić. Wrzucamy kawałek masła, sól i cukier.

Cukier sprawi, że będzie ona miała głębszy smak. Fasolkę gotujemy od 8 do 10 minut, ma być ona al dente. Gdy jest gotowa, przekładamy ją do zimnej wody, by się nie rozgotowała. Na suchą patelnię wysypujemy bułkę tartą i delikatnie rumienimy. Odcedzamy fasolkę i mieszamy bułkę na patelni. Dodajemy masło i dodajemy fasolkę na patelnię. Możemy też masełkiem i bułką polać fasolkę na talerzu.

Jedz fasolkę na zdrowie

Dodanie masła sprawia, że fasolka będzie jeszcze bardziej delikatna i aksamitna w smaku. Warto włączyć ją do naszego jadłospisu, jednak należy pamiętać, żeby nie przyrządzać zbyt wiele bułki tartej z masłem, bo fasolka zamieni się w bombę kaloryczną. 

Fasolkę szparagową powinny jeść osoby, które mają kłopot z nadciśnieniem. Natomiast niski indeks glikemiczny fasolki sprawia, że osoby, które chorują na cukrzycę, mogą bez obaw włączyć ja do swojej diety. Pisaliśmy o cenach fasolki szparagowej. Radziliśmy też, ile czasu gotować fasolkę. 

fasolka
Canva/mirjana simeunowich

Źródło: YouTube/@ODDASZFARTUCHA