Znany kucharz zdradził, jak przygotować rydze na obiad. Popełnisz 1 błąd i będą niejadalne
Grzyby są rarytasem, który lubi wielu z nas. Natomiast rydze to dość rzadkie leśne okazy, ale obłędnie pyszne. Kucharz Piotr Ogiński podpowiada, jak przygotować rydze na obiad. Jego sposób gwarantuje doskonały efekt na talerzu.
Rydze, czyli z lasu na talerz
W październiku polskie lasy pełne są grzybiarzy. Wielu z nich szuka rydzy, które wyróżniają się pomarańczowym kolorem i wygiętym kapeluszem. Te grzyby są dość rzadkie, ale bardzo lubiane. Po przekrojeniu rydza z grzyba wypływa mleczko o lekko marchewkowym smaku. Starsze grzyby mają bardziej wyrazisty smak. Rydze zbierzemy do listopada, więc jeszcze warto ich szukać.
Jak przygotować rydze na obiad? To zdradził kucharz Piotr Ogiński, który na swoim kanale YouTube Kocham Gotować, pokazał obróbkę grzybów i przepis na rydze z patelni. Grzyby podpiekł na maśle z czosnkiem i cebulką. Piotr Ogiński radził, co zrobić po znalezieniu rydzów w lesie. Jedna czynność jest kluczowa.
100 razy lepsze na kotlety niż zwykły schab. To mięso kupisz teraz w Dino za bezcenTen błąd zepsuje smak rydzów
Kucharz, który prowadzi kanał YouTube Kocham Gotować radził w opublikowanym filmie:
Podstawą jest to, żeby podczas zbierania nigdy nie odkrawać kapeluszy, bo te grzyby mogą stać się gorzkie. Kapelusze obcinamy na samym końcu, łodygi nie jadamy i zostawiamy ją
Piotr Ogiński tłumaczył, że kapelusze to podstawa. Po przyjściu do domu rydze najlepiej oczyścić ręcznikiem papierowym. Można tez użyć pędzelka i wymieść nim wszelkie zanieczyszczenia.
Pamiętajmy, by rydzów nigdy nie myć do smażenia. Jedynie możemy to zrobić do marynowania. Jak przygotować rydze na obiad? Znany kucharz ma na nie wyśmienity sposób, który prezentujemy poniżej.
Jak zrobić rydze z przepisu Piotra Ogińskiego?
Składniki:
- 10 rydzów
- olej rzepakowy
- świeży tymianek
- sól
- pieprz
- 3 małe cebule
- 1 ząbek czosnku
- 50 g masła
- opcjonalnie skórka z cytryny
Przygotowanie rydzów na obiad zaczynamy od ich oczyszczenia i rozgrzania patelni. Wlewamy odrobinę oleju rzepakowego lub masła klarowanego. Teraz odcinamy końcówki od grzybów i dopiero wrzucamy je na patelnię kapeluszem do dołu. Smażymy szybko i na mocnym ogniu. Dorzucamy czosnek i miażdżymy go na patelni. Rydze puszczają sok, a my ścieramy cebulkę na mandolinie i dorzucamy na patelnię.
Dodajemy masło, żeby się roztopiło. Opcjonalnie możemy dodać odrobinę skórki z cytryny. Pasuje też świeży tymianek i estragon. Rydze w takim wydaniu to prawdziwe niebo w gębie. Możemy oprószyć je startym serem i podać z pajdą chleba. Pisaliśmy o przepisie Ewy Wachowicz na musztardę z pigwowca. Informowaliśmy o wysokiej stawce za jedzenie pizzy i związanym z tym pewnym haczykiem.
Zdjęcia: YouTube/Kocham Gotować
Źródło: Kocham Gotować