Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Ceny łososia pójdą w górę. Polecamy tańsze alternatywy
Renata Materlińska
Renata Materlińska 20.03.2022 01:00

Ceny łososia pójdą w górę. Polecamy tańsze alternatywy

dział rybny
canva/Michael Blann

Wszystko wokół drożeje. W górę pójdą też ceny łososia. Dlatego polecamy tańsze i zdrowe, a nieraz nawet zdrowsze alternatywy dla tej lubianej ryby. Choć łosoś smakuje niemal wszystkim, to inne ryby też są pyszne, a także zawierają wartościowe składniki.

Ryby dość rzadko goszczą w naszym menu, co wynika z ich wysokich cen i z naszych przyzwyczajeń. Częściej przyrządzamy na obiad mięso, bo jest łatwiej dostępne, bardziej sycące i zwykle też tańsze. Ostatnie podwyżki ryb, a zwłaszcza łososia, z pewnością nie zachęcą nas do sięgania po ryby częściej. Na szczęście łososia można zastąpić innymi gatunkami ryb.

Ceny łososia pójdą w górę

Łosoś od kilku miesięcy osiąga rekordowe ceny. W tej chwili trudno go dostać za mniej niż 50 zł za kilogram. A niestety będzie jeszcze droższy.

Przyczyn wysokich cen tej ryby jest kilka. Doszło do jej przełowienia, niszczenia siedlisk, a także do zwiększonego popytu na łososia zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa.

Jak podajemy za Portalem Spożywczym, dyrektor zarządzający Mowi Central Europe John-Paul McGinley ostrzega, że konsumenci muszą liczyć się ze wzrostem cen łososia — Należy spodziewać się wzrostu cen produktów z łososia na wszystkich europejskich rynkach również w Polsce — zaznacza i dodaje — Zmiany, które dostrzegamy, dotyczą głównie popandemicznego trendu związanego ze zdrowym żywieniem i tym samym wzrostem zapotrzebowania na produkty z łososia. Zwiększa nam się frekwencja i penetracja na wszystkich naszych głównych rynkach. Wynika to z coraz większej świadomości, jak duże znaczenia dla zdrowia i jakości życia ma to co jemy — podkreśla McGinley.

Zamiast więc przepłacać za łososia, warto go zastąpić tańszymi i równie zdrowymi rybami. Należy do nich np. popularny śledź czy makrela. Mają one podobną wartość odżywczą do łososia, bo też są one tłustymi rybami morskimi.

Jeśli jednak komuś nie odpowiada dość intensywny smak tych ryb, łososia może zastąpić pstrągiem łososiowym. Jest o wiele tańszy od łososia, a bardzo przypomina go wyglądem i smakiem. Zawiera też nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, pełnowartościowe, łatwoprzyswajalne białko, a także wiele witamin i soli mineralnych.

Dlaczego warto jeść łososia i inne ryby?

Łosoś należy do tłustych ryb morskich. I to właśnie zawarty w nim tłuszcz, jest jego najcenniejszym składnikiem. Jest to bowiem tłuszcz nienasycony, który korzystnie wpływa na układ krążenia i układ nerwowy, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy i otyłości.

Poza tym w łososiu znajdziemy też witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, a więc A, D i E, a także witaminy z grupy B. Poza tym zawiera on jod, fosfor, potas, magnez, wapń, selen i żelazo.

Należy też pamiętać o tym, że ryby są źródłem pełnowartościowego, łatwoprzyswajalnego białka. Są więc tak samo pożywne, jak mięso, a znacznie od niego zdrowsze.

Dowiedz się też, jaki jest najgorszy błąd podczas przyrządzania łososia, a także sprawdź, jaki jest najgorszy rodzaj łososia, jaki znajdziemy w sklepach.

łosoś
łosoś

Źródło zdjęcia: canva/bit245

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: ampnewsy.gotujmy, portalspozywczy, medonet, twojezdrowie.rmf24

Zapraszamy na nasz Instagram