Najgorszy błąd przy podgrzewaniu łososia - przez niego jest suchy i niesmaczny
Łosoś jest rybą, po którą chętnie sięgamy przy okazji świąt i uroczystości. Cieszy się powodzeniem, bo jej delikatne mięso nie ma ości i jest bardzo soczyste. Problem pojawia się, jednak gdy upieczoną rybę odgrzewamy. Zobacz, jaki najgorszy błąd popełniamy przy podgrzewaniu łososia. Przez niego ryba jest sucha i niesmaczna.
Każda potrawa jest niewątpliwie najsmaczniejsza od razu po przyrządzeniu. Zachowuje wtedy pełny smak i aromat. Czasami jednak zdarza się, że czegoś przygotujemy za dużo. Pozostałe porcje potrawy odgrzewamy następnego dnia, bo przecież wciąż są świeże i smaczne. Jak się okazuje, przy odgrzewaniu możemy popełnić błąd, który sprawi, że danie straci swą soczystość.
Jest to szczególnie zauważalne w przypadku łososia i innych ryb. Ich mięso jest bowiem delikatne i nie znosi przegrzania. Wtedy traci soki, a białko mięsa zbyt mocno się ścina.
Najgorszy błąd przy podgrzewaniu łososia — przez niego jest suchy i niesmaczny
Wiele osób, gdy chce odgrzać potrawę, wykorzystuje kuchenkę mikrofalową. Jest ona jednak szczególnie niewskazana w przypadku łososia i innych ryb. Pod wpływem działania mikrofal we wnętrzu ryby wytwarza się najwyższa temperatura, która powoduje nadmierne ścinanie się mięsa. Wskutek tego łosoś staje się suchy i niesmaczny.
Rzeczywiście jest to najszybsza metoda podgrzewania, ale też najszybszy sposób na zepsucie smaku tej doskonałej ryby. Dlatego jednak do podgrzewania łososia i innych ryb wybierzmy wolniejsze, ale lepsze urządzenie. Jest nim tradycyjny piekarnik.
Jak odgrzać łososia w piekarniku?
Porcje ryby ułóż w żaroodpornym naczyniu lub w brytfannie. Skrop je sokiem z cytryny i odrobiną oleju. Dzięki nim ryba nie straci wilgoci.
Łososia przykryj kawałkiem folii aluminiowej (matową stroną do góry) i wstaw do piekarnika o temp. 200 st. C. Rybę trzymaj w nim ok. 15 minut. Dzięki folii łosoś nie wyschnie i nie przypali się, a dodatkowo z ryby wydostanie się mniej specyficznych zapachów.
Ryb lepiej też nie dzielić na małe, wąskie kawałki, bo takie łatwiej wysychają. Grubsze, bardziej mięsiste, lepiej zachowują smakowitą soczystość.
Na naszej stronie znajdziesz też przepis na tatar z łososia, a także na łososia w maślanym sosie.
Źródło zdjęcia: canva/Tatiana-Frank
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: gotowanie.onet