Najgorszy rodzaj łososia, jaki znajdziemy w sklepach
Ryby są bardzo zdrowe, zwłaszcza tłuste i morskie. Zawierają bowiem pełnowartościowe, lekkostrawne białko i witaminy, ale przede wszystkim zdrowe tłuszcze omega-3 i omega-6. Do takich zdrowych ryb należy łosoś, jednak nie każdy. Poznaj najgorszy rodzaj łososia.
Łosoś ma wielu wielbicieli. Cenimy go za smak, apetyczny kolor i to, że nie ma w nim drobnych ości. Należy do tłustych ryb morskich, które ze względu na wysoką zawartość zdrowych kwasów tłuszczowych oraz jodu uważane są za najzdrowsze. I tak jest pod warunkiem, że sięgamy po dziką rybę.
Najgorszy rodzaj łososia
Rosnąca popularność łososia nakręciła jego hodowlę. Teraz większość sprzedawanych ryb pochodzi właśnie z hodowli. Słynie z nich Norwegia. Niestety łosoś norweski nie jest synonimem zdrowia.
Ryby te są bowiem hodowane w klatkach zanurzonych w wodzie. Z tych zbiorników nie ma odpływu, więc dopóki nie zostaną wyczyszczone, łososie pływają w jednym środowisku wraz z odchodami i martwymi rybami. A czyszczenie zbiorników hodowlanych jest rzadko prowadzone. Klatki z łososiami są więc miejscem, w którym doskonale rozwijają się pasożyty i różne choroby.
W takim zanieczyszczonym środowisku znajdują się też dioksyny. Należą one do najbardziej toksycznych związków. Mają bowiem działanie rakotwórcze, wpływają niekorzystnie na poziom hormonów i na skórę. Jednak najbardziej niebezpieczne są dla kobiet w ciąży i dzieci karmionych piersią.
Poza tym ryby hodowlane są karmione słabej jakości paszą, a więc odpadami z tuszy wieprzowych i kurczaka. Takie pasze wzbogacane są antybiotykami, żeby ryby nie chorowały, a także barwnikami — by miały intensywny kolor.
Jak poznać wartościowego łososia?
Do niedawna łososia dzikiego od hodowlanego można było odróżnić po kolorze. Ten pierwszy miał bladoróżową barwę, hodowlany był zaś wyraziście pomarańczowy. Jednak ostatnio, za pomocą barwników, również i łososie hodowlane potrafią upodobnić się wyglądem do tych dziko rosnących.
Z całą pewnością oba rodzaje łososia można odróżnić po teksturze mięsa. Łosoś hodowlany ma mniej zwarte jakby spulchnione mięso. Jego filet jest zwykle grubszy i bardziej okazały, zawiera więcej tłuszczu.
Na naszej stronie znajdziesz też przepisy na potrawy z łososia. Sprawdź, jak tatar z łososia robi Ewa Wachowicz, a także jak przygotować łososia w maślanym sosie.
Źródło zdjęcia: canva/Isantilli
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: onet, kobieceinspiracje