1 błąd, a kopytka i kluski śląskie niestety nie wyjdą. Koniecznie się go wystrzegaj
Ciasto na kopytka i kluski śląskie przygotujesz z ziemniaków, jajka, mąki i soli. Koniecznie unikaj jednak długiego wyrabiania tych składników. Błąd, ten popełnia wiele osób. Sprawia, że masa robi się coraz bardziej kleista i trudno uformować z niej kluski. Gdy zaś dodasz więcej mąki, kopytka lub śląskie wyjdą twarde i niesmaczne.
Kluski śląskie i kopytka są doskonałym dodatkiem obiadowym. Podane z pieczenią, zrazami wołowymi czy inną potrawą, zamieniają się w pyszny posiłek. Żeby jednak kluski wyszły jak należy, trzeba przestrzegać kilku zasad.
Do przygotowania ciasta na kluski śląskie i kopytka wykorzystasz ziemniaki, które zostały z poprzedniego obiadu, dzięki czemu nic w Twojej kuchni się nie zmarnuje. Do ciasta dodaj jajko, mąkę i sól, a będzie elastyczne i delikatne. Jest jednak pewien warunek. Masy z ziemniaków nie należy wyrabiać zbyt długo.
To podstawowy błąd, przez który ciasto na kopytka i kluski śląskie jest kleiste i trudne do uformowania. Takie ciasto straci również swój smak, a przygotowane kluski najprawdopodobniej rozpadną się w czasie gotowania.
Idealne kopytka i kluski śląskie. Najważniejsze jest wyrabianie ciasta
Ciasto na kopytka i kluski śląskie wyrabiaj dosłownie kilka minut, wyłącznie do połączenia składników. Im dłużej będziesz zagniatać ciasto, tym będzie się robić coraz rzadsze. Tak bowiem zachowują się ugotowane ziemniaki.
Z kleistego ciasta nie uformujesz ładnych klusek śląskich i kopytek. Ciasto będzie wymagało podsypywania mąką, ponieważ będzie kleić się do stolnicy. Mąka z kolei sprawi, że kluski będą ciężkie i będą miały mączny smak, co zepsuje całe danie.
Jak dobrze odmierzyć ilość mąki do kopytek i klusek śląskich?
Ilość mąki jest ściśle uzależniona od ilości ugotowanych ziemniaków. Ziemniaki jeszcze ciepłe przeciśnij przez praskę, włóż do miski, wystudź i dociśnij łyżką. Masę podziel na cztery równe części, jedną z nich wyjmij z miski.
W jej miejsce wsyp mąkę. To najskuteczniejszy sposób na odmierzenie produktu. Do miski dodaj odłożoną część masy z ziemniaków, wbij jajko, wsyp niewielką ilość soli i wyrabiaj do połączenia składników.
Kluski śląskie i kopytka będą rewelacyjnie łączyć się z daniami mięsnymi. Przygotuj zrazy wołowe według przepisu Danuty Martyniuk oraz wyborną kaczkę pieczoną z jabłkami Karola Okrasy. Dania będą absolutnym hitem.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Szybkie racuchy z jabłkami według Ani Starmach. Lekkości dodają im 2 składniki
Jaki twaróg jest najlepszy na pierogi leniwe? Babcia Stefania zawsze używa jednego rodzaju
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama