Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > 1 zła czynność i czosnek staje się gorzki. Lepiej unikaj jej jak ognia
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 18.01.2024 21:59

1 zła czynność i czosnek staje się gorzki. Lepiej unikaj jej jak ognia

czosnek w prasce
Canva/joegugh

Te proste porady pomogą każdemu, kto kiedykolwiek zetknął się z problemem gorzknienia czosnku. Aby uniknąć szybkiego psucia się tego produktu, należy właściwie go przechowywać.

Przez ten błąd czosnek traci właściwości

Czosnek to jeden z podstawowych produktów w naszych kuchniach. Zużywamy go tyle, że właściwie moglibyśmy robić większe zapasy. Wielu z nas powstrzymuje jednak obawa przed zepsuciem się główek czosnku, jeśli kupimy ich za dużo.

Starzejący się czosnek robi się gorzki, żółtawy i pomarszczony. Jeśli nie będzie miał odpowiednich warunków, wkrótce zacznie tęchnąć, a w końcu pleśnieć. Nierzadko zdarza się, że z pewnością siebie sięgamy po czosnek potrzebny nam do przepisu, a okazuje się, że nie mamy produktu zdatnego do użycia.

czosnek

Strzelczyk połączył z nią ogórki kiszone i stworzył najlepszą surówkę. W sam raz do schabowego

Zgorzkniały czosnek

Oczywiście taki zepsuty czosnek jest już nie do uratowania. Nie da się wyciągnąć z niego goryczy, a jeśli jest spleśniały, nie myślmy nawet o próbach wykrawania zepsutych części. Cała główka ląduje w koszu, a my wyciągamy wnioski na przyszłość.

Jakie? Czosnek przede wszystkim należy poprawnie przechowywać. W tym wypadku oznacza to zapewnienie mu przede wszystkim przewiewu. Gorzki albo stęchły czosnek o wyraźnym piwnicznym zapachu wskazuje, że prodkt przechowywany był właśnie w zbyt zamkniętym opakowaniu.

Czosnek nad okapem

Znajomym widokiem jest obrazek z tradycyjnej kuchni, gdzie warkocze z czosnku wiszą gdzieś pod sufitem. Przechowywanie ich w ten sposób jest świetnym pomysłem, bo bardziej w przewiewie już się ich trzymać nie da. Trzeba tylko pamiętać, by wybrane miejsce nie było narażone na bezpośrednie promienie ostrego słońca.

Ale jeśli nie chcemy epatować widokiem czosnkowych girland, domowy zapas tego cennego składnika możemy trzymać np. w wiklinowym koszyku albo papierowej torbie nakłutej w kilku miejscach wykałaczką. Ażurowa konstrukcja takich schowków pomoże czosnkowi żyć długo i szczęśliwie.

Sprawdź swoich sił w wielkim quizie o gotowaniu i wypróbuj przepis na szybką fasolkę po bretońsku.

warkocz czosnku