Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > 3 zasady przygotowania klusek śląskich. Dzięki nim, wyjdą wręcz idealne
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 27.11.2022 10:40

3 zasady przygotowania klusek śląskich. Dzięki nim, wyjdą wręcz idealne

kluski śląskie
Canva / sitriel

Kluski śląskie są jednym z klasycznych dań kuchni śląskiej. Doświadczone gospodynie wiedzą jak przygotować ciasto na kluski, aby finalnie wyszły one gładkie i sprężyste. Sekretny przepis to...brak przepisu! Jeśli jesteście ciekawi co to oznaczy, zapraszamy do dalszej lektury.

Do przygotowania idealnych klusek śląskich potrzebne są zaledwie trzy składniki. Wystarczą ugotowane ziemniaki, mąka ziemniaczana oraz sól. Potem potrzebujemy jedynie wiedzy, w jakich proporcjach połączyć je ze sobą. Nie jest to wbrew pozorom trudne.

Niektóre przepisy podają, że do ciasta na kluski śląskie należy dodawać jajko. Jak już jednak zostało powiedziane wyżej, przepisów na kluski śląskie nie trzeba się kurczowo trzymać. Kluski bez dodatku jajka są bardziej sprężyste i zwyczajnie smaczniejsze.

Idealne proporcje na kluski śląskie

Kluski śląskie możemy przygotować z ziemniaków świeżo ugotowanych lub takich ,które zostały z obiadu z poprzedniego dnia. Zarówno jedne jak i drugie należy dokładnie ugnieść lub przepuścić przez praskę. Następnie przekładamy ziemniaki do garnka, tak aby dno pokrywała równa ich warstwa.

Ziemniaki na kluski śląskie dzielimy na cztery równe części. Jedną część wyjmujemy za pomocą łyżki, a jej miejsce wypełniamy starannie mąką ziemniaczaną. Teraz do naczynia możemy z powrotem dołożyć wyjęte przed chwilą ziemniaki. Masę solimy tez do smaku.

Składniki na kluski śląskie wyrabiamy na ciasto. Powinno być gładkie i sprężyste. Z takiego ciasta odrywamy po kawałku a następnie formujemy okrągłe kluski, na końcu dorabiając charakterystyczną dziurkę za pomocą kciuka.

Jak ugotować idealne kluski śląskie?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, klusek śląskich nie wrzuca się na wrzącą wodę. Po zagotowaniu wody w garnku należy zmniejszyć moc palnika i poczekać, aż powierzchnia wody uspokoi się. Wtedy dopiero zaczynamy wrzucać kluski śląskie do gotowania partiami. Zbyt dużo klusek na raz spowoduje, ze temperatura wody za bardzo obniży się.

Istotną kwestią w sztuce gotowania klusek śląskich jest wybór łyżki cedzakowej. Łyżki wykonane z metalu powodują, że ciasto przykleja się do nich. W efekcie na kluskach śląskich zostają poszarpane ślady. Do gotowania klusek lepiej wybrać łyżkę cedzakową z tworzywa. Kluski śląskie doskonale komponują się z tradycyjną roladą. Mamy propozycje na niecodzienne śląskie kotlety mielone.

Canva / Petroos
Canva / Petroos

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: