Jak zrobić klasyczne śląskie karminadle? Tradycyjna wersja kotleta mielonego
Śląskie karminadle to tradycyjne danie z południowej Polski. Mięso mielone z łopatki lub karkówki wieprzowej jest soczyste w środku, a z zewnątrz ma chrupiącą skórkę. Karminadle swój wyraźny, mięsny smak zawdzięczają smażeniu na smalcu. Jak zrobić klasyczne, śląskie karminadle?
Karminadle to świetny pomysł na obiad dla całej rodziny. Niezwykle aromatyczne, przygotowywane według podstawowego przepisu wprost rozpływają się w ustach. Kotlety zawsze rób z kawałka świeżego mięsa, nie kupuj gotowego mięsa mielonego, a poczujesz różnicę w smaku.
Do kotletów dodaj dużą cebulę, to ona nada wspaniałego, wyraźnego aromatu. Cebulę możesz posiekać drobno nożem, jednak polecam zetrzeć ją na tarce, dzięki czemu jeszcze lepiej wymiesza się z mięsem, a każdy kotlet będzie tak samo smaczny.
Karminadle podaj z ziemniakami, mogą być okraszone cebulką, a także z ogórkiem kiszonym, mizerią lub ćwikłą z chrzanem. Każda wersja dania smakuje wybornie i znika z talerzy błyskawicznie.
Jeśli szukasz pomysłu na śląski obiad- tu poznasz przepis na roladę wołową. Podaj ją z kluskami śląskimi i czerwoną kapustą, a danie zachwyci nawet najbardziej wymagających smakoszy.
Przepis na śląskie karminadle
Składniki:
500 g łopatki lub karkówki wieprzowej
duża cebula
duże jajko
1/3 szklanki mleka
czerstwa bułka pszenna
sól, pieprz
bułka tarta do panierowania
smalec do smażenia
Jak zrobić śląskie karminadle?
Mięso zmiel dwukrotnie w maszynce, przełóż do miski. Cebulę obierz i zetrzyj na tarce, następnie dodaj do wieprzowiny. Czerstwą bułkę pokrusz i namocz w mleku, gdy będzie już miękka, odciśnij ją i dodaj do reszty składników.
Masę na kotlety dopraw solą, pieprzem, wbij jajko i ponownie wymieszaj, następnie uformuj mielone i obtocz je w bułce tartej. Na patelni rozpuść solidną porcję smalcu, smaż mięso po około 15- 20 minut, aż zrobią się rumiane, obróć je raz podczas smażenia.
Kotlety wyłóż na ręcznik papierowy, aby oddały nadmiar tłuszczu i podaj z ulubionymi dodatkami, smacznego.
Źródło zdjęcia: canva/ senatorek
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: kulinarnapolska.org