Białe, czarne czy czerwone - które porzeczki są najzdrowsze? Jedne są bogate w antyoksydanty
Porzeczki są pysznymi letnimi owocami, które zdecydowanie warto włączyć do jadłospisu. Występują w kilku odmianach, a każda z nich ma nieco inną zawartość składników odżywczych. Które zatem wybrać? Każde będą smaczne, ale najwięcej korzyści przyniosą nam czarne.
Czarne porzeczki są najcenniejsze
W ciemnych owocach porzeczki znajdziemy niesamowicie duże ilości pozytywnie wpływających na organizm człowieka substancji. Obfitują przede wszystkim w witaminę C i syrop z nich sporządzony warto spożywać w czasie infekcji oraz profilaktycznie, by wzmocnić odporność.
Czarna wersja jagody jest także świetnym źródłem antocyjanów. Są one przeciwutleniaczami, które chronią komórki przed wolnymi rodnikami — cząstkami, które mogą prowadzić do niebezpiecznych zmian, nawet nowotworowych.
W czarnej porzeczce znajdziemy też sporo błonnika, czyli związku, który wspomaga pracę układu trawiennego, a także odgrywa istotną rolę w regulowaniu poziomu cukru we krwi. Nie bez znaczenia będzie też fakt, że owocu zawarte są znaczne ilości rutyny — odpowiadającego za uszczelnienie naczyń krwionośnych antyoksydantu.
Dziecko skakało po krzesłach w restauracji. Załamana kelnerka mówi wprost „Strach zwrócić uwagę”Po porzeczki czerwone i białe też warto sięgać
Czerwone owoce zawierają mnóstwo witamin z grupy B, które mają dobroczynny wpływ na elementy układu nerwowego. Znajdziemy w nich także żelazo oraz wapń — składniki niesamowicie istotne dla właściwego transportu tlenu we krwi i procesu jej krzepnięcia. Wapń dodatkowo odpowiada za dobrostan układu kostnego.
Odmiana biała z kolei jest najmniej kaloryczna, jednocześnie dostarczając podobne ilości wspomnianych wyżej związków i pierwiastków. We wszystkich porzeczkach natomiast znajdziemy wspierające układ immunologiczny bor i jod oraz istotne w zachowaniu dobrej kondycji włosów, skóry i paznokci siarkę oraz cynk.
Jak podawać porzeczki?
Doskonałym pomysłem na włączenie porzeczek do diety jest wrzucanie ich do koktajli. Ten pomysł można realizować także zimą, korzystając z mrożonej wersji owocu. Kwaśny smakołyk doskonale nadaje się także do deserów — zwłaszcza tych wyjątkowo słodkich takich jak np. beza.
Na naszej stronie znajdziecie przepisy na przysmaki z porzeczkami. Spróbujcie koniecznie pysznego ciasta kruchego z dodatkiem czerwonych owoców. Być może skusi was też babciny patent na dżem z czarnej porzeczki — będzie idealny do wielu ciast, naleśników i pieczywa.
Źródło: parenting