Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Wielu Polaków popełnia błąd podczas robienia kotletów mielonych. Chodzi o namaczanie bułki
Redakcja smakosze.pl
Redakcja smakosze.pl 24.09.2022 21:23

Wielu Polaków popełnia błąd podczas robienia kotletów mielonych. Chodzi o namaczanie bułki

namaczanie kotletów mielonych
Canva / shironosov

Każda szanująca się gospodyni ma swój patent na przygotowanie pysznych kotletów mielonych. Można dyskutować o dodatkach do mięsa, podsmażaniu cebulki lub dodawaniu tej surowej, ale na namaczanie bułki do mięsa mielonego jest tylko jeden właściwy sposób: zapomnij o wodzie i zawsze namaczaj bułkę w mleku.

Dodatek namoczonej bułki do kotletów mielonych zapewnia im odpowiednią pulchność i soczystość. W wielu domach do tego celu używa się zwykłej wody. Okazuje się jednak, że mleko jest dużo lepszym wyborem.

Namaczanie bułki do kotletów mielonych w wodzie

Woda do namaczania bułki do kotletów mielonych pojawia się w wielu przepisach. Może wydawać się to dobrym wyjściem, zwłaszcza kiedy akurat zabrakło mleka w lodówce. Nic bardziej mylnego. Zdecydowanie lepiej zadbać o jego wystarczającą ilość lub w ostateczności zdecydować się krótką wycieczkę do sklepu.

Namaczanie bułki w wodzie nie przynosi żadnych korzyści smakowych. Mało tego, dodanie do kotletów mielonych wody w takiej ilości może spowodować, że ich smak finalnie będzie mało intensywny i nijaki.

Kotlety mielone tylko i wyłącznie z dodatkiem bułki namoczonej w mleku

Namoczenie bułki do kotletów mielonych w mleku ma kilka zasadniczych zalet. Mleko bowiem skutecznie neutralizuje czasem zbyt intensywny zapach surowej wieprzowiny. Kolety mielone usmażone na bułce w mleku mają przyjemniejszy aromat i znacznie lepiej smakują.

Tłuszcz zawarty w samym mleku również nie jest bez znaczenia dla naszych kotletów mielonych. Składnik ten bowiem jest nośnikiem smaku, a dzięki niemu usmażone kotlety będą wyjątkowo pyszne.

Jeśli chcemy, aby kotlety mielone były w środku przyjemnie wilgotne, powinnyśmy z całą pewnością postawić na bułkę namoczoną w mleku. Taki dodatek zapewni odpowiednią soczystość kotletów. Nikt nie będzie się w stanie im oprzeć. Wypróbuj te niebanalne kotlety mielone. Mamy świetny przepis na mielone z piekarnika.

Canva / Mariha-kitchen
Canva / Mariha-kitchen

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: