Smakosze.pl
Folia aluminiowa - która strona jest do czego?

canva.com/nenovbrothers, Ivaylo Ivanov

Błyszcząca czy matowa strona folii nadaje się do pieczenia?

26 Marca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Folia aluminiowa jest częścią naszego codziennego funkcjonowania - zawijamy w nią ugotowane jedzenie oraz kanapki do szkoły czy pracy. Mało kto jednak wie, że ten popularny produkt ma dwie strony. Matowa strona nadaje się do owijania kanapek, z kolei błys

Folia aluminiowa jest wynalazkiem, który pomaga nam w wielu aspektach gotowania i nie tylko - często można dzięki niej wyczyścić trudne w usunięciu zabrudzenia, czy zachować banany w świeżości. Niestety, Polacy do dzisiaj nie wiedzą, z której strony folii korzystać podczas pieczenia.

Ludzie odpowiedzialni za opracowanie folii postanowili, że będzie miała ona dwie strony. Jedna będzie doskonale przepuszczać temperaturę, przez co gotowanie będzie łatwiejsze - zadaniem drugiej jest za to izolacja od zewnętrznych wahań temperatury.

Którą stroną folii aluminiowej należy zawinąć pieczeń?

Historia folii aluminiowej zaczęła się na początku XX w. gdy Richard S. Reynolds, wprowadził ją na rynek amerykański. Początkowo głównymi odbiorcami folii byli producenci słodyczy oraz wyrobów tytoniowych. Od tego czasu wynalazek ten świetnie odnalazł się w milionach domów. 

Dzisiaj, mimo ogromnej popularności, wiele osób nie wie która strona najlepiej sprawdzi się podczas pieczenia mięs lub innych produktów spożywczych. Każdy powinien owijać pieczenie, kurczaka i inne dania matową stroną na zewnątrz, wtedy efekt będzie najlepszy. 

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy jak ugotować flaczki, aby nie było czuć z nich nieprzyjemnego zapachu. W tym tekście z kolei prezentujemy listę produktów, których pod żadnym pozorem nie wolno wrzucać do kuchennego zlewu.

Matowa strona przepuszcza bowiem energię cieplną znacznie wydajniej niż błyszcząca, dlatego doskonale sprawdza się jako narzędzie ułatwiające gotowanie w piekarnikach. Jedzenie przygotowane w taki sposób będzie idealnie wypieczone i bardzo soczyste. 

Błyszczącą stroną owiń kanapki

Lśniąca część folii odbija ciepło - jej zasada działania może zostać przyrównana do mat termicznych, które można znaleźć za grzejnikami w domach czy mieszkaniach. Odbija ona energię, dzięki czemu ta wraca z powrotem do pomieszczenia, a nie trafia w chłodną ścianę. 

Zawinięcie kanapek, czy innych zimnych produktów spożywczych lśniącą stroną od zewnątrz sprawi, że znacznie dłużej zachowają swoją świeżość, jakość oraz smak. Jest to szczególnie istotne w przypadku długich podróży, gdy jedzenie wystawione jest na czynniki atmosferyczne znacznie mocniej, niż w domu. 

Zachowaj jednak szczególną ostrożność, gdy planujesz odgrzewać jedzenie przechowywane w folii. Po włożeniu jej do mikrofali pojawiają się wyładowania elektromagnetyczne, które nie tylko zniszczą jedzenie i sprzęt, lecz mogą wywołać nawet zwarcie czy pożar.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: haps.pl; beszamel.se.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >
Szypułki truskawek mają pewne sekrety

Porady

Czy szypułki z truskawek są jadalne?

Czytaj więcej >
Grzyby o odpychającej goryczy

Porady

Goryczak żółciowy - grzyb, którego lepiej omijać

Czytaj więcej >
Pokrzywy

Porady

Prosty sposób na odżywczy nawóz z pokrzywy

Czytaj więcej >
Puszka w misce z lodem

Porady

Genialny trick na schłodzenie każdego napoju w dwie minuty

Czytaj więcej >