Smakosze.pl
Jak rozwałkować ciasto bez wałka?

Tuned_In, Getty Images

Niecodzienny, skuteczny sposób na rozwałkowanie ciasta

9 Lutego 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Przygotowujesz ciasto na kruche ciasteczka lub tartę, lecz okazało się, że nie masz wałka w szufladzie? Nie ma się o co martwić, ponieważ istnieje doskonała metoda, którą większość z nas może z powodzeniem wykorzystać. Wystarczy mieć w domu cukinię

Nie każde ciasto wymaga wałkowania, jeśli jednak przygotowujemy kruche ciasteczka, czy pierogi - wałek jest nieocenionym narzędziem. Zdarza się jednak, że nawet tak ważnego narzędzia może zabraknąć, ponieważ ktoś zapomniał kupić nowy wałek po zniszczeniu starego. 

Czy w takim wypadku nie mamy możliwości rozwałkowania ciasta? W żadnym wypadku, ponieważ wiele przedmiotów, znajdujących się w kuchni, można wykorzystać jako wygodny zamiennik. Jednym z najbardziej ekscentrycznych i genialnych sposobów jest wykorzystanie w tym celu cukinii. 

Ciasto rozwałkowane cukinią

Choć taka wizja wydawać by się mogła dziwna, jest jak najbardziej możliwa. Trzeba oczywiście mieć świeżą cukinię, która nie zmiękła z biegiem czasu, a ciasto będzie idealnie i równomiernie rozwałkowane. Jak wykorzystać cukinię jako wałek? 

Po pierwsze należy pamiętać o dokładnym umyciu warzywa - na jego powierzchni mogą znajdować się bowiem patogeny czy zanieczyszczenia. Następnie wystarczy osuszyć cukinię papierowym ręcznikiem, aby ciasto nie przywarło do wilgotnej powierzchni. 

Teraz trzeba rolować cukinią po cieście, aż osiągnie się upragnioną grubość oraz średnicę. Waga i średnica cukinii jest idealna, aby w wygodny sposób móc się nią poratować w krytycznej sytuacji. Mycie po wałkowaniu jest również proste, w końcu śliska skórka ułatwia czyszczenie. 

Co poza cukinią?

Poza tym smacznym warzywem można wykorzystać wiele innych przedmiotów o podobnym kształcie. Świetnie sprawdza się chociażby butelka oliwy, którą również trzeba dokładnie umyć przed użyciem. Technika wałkowania jest identyczna jak w przypadku cukinii. 

Jeśli chcesz poznać kilka ciekawych sposobów na ułatwienie kuchennej pracy, warto sprawdzić kilka innych naszych artykułów. W tym tekście pokazujemy przepis na dietetyczne pączki Ani Lewandowskiej. Z kolei tutaj opisujemy kultowe pierogi z jagodami od siostry Anastazji. 

Doskonale sprawdzić się może również duża butelka po alkoholu, która dzięki grubym ściankom nie pokruszy się pod naciskiem, jak może być w przypadku szklanki bez uchwytu. Szklane butelki należy koniecznie wyparzyć wrzątkiem, aby mieć pewność, że są sterylne. 

Innym narzędziem jest termos - jego użycie zalecamy jednak w momencie, gdy nie można wykorzystać żadnych wcześniejszych metod. Choć termos jest walcem, nie jest wystarczająco ciężki, a cienkie metalowe ścianki mogą się wgnieść pod wpływem nacisku z dłoni. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: newsy.gotujmy.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

GIS przestrzega grzybiarzy

Porady

GIS przestrzega przed grzybobraniem

Czytaj więcej >
Kotlet de volaille jest prosty w przygotowaniu

Porady

Jak zwinąć kotlet de volaille, żeby się nie rozpadł?

Czytaj więcej >
Pomidory wyrosną jeszcze większe

Porady

Czym nawozić pomidory?

Czytaj więcej >
Jak oczyścić spód patelni?

Porady

Genialny trick na doczyszczenie spodu patelni

Czytaj więcej >
pomidory

Porady

Prosty sposób na przyśpieszenie wzrostu pomidorów

Czytaj więcej >
młode ziemniaki

Porady

Wysokie ceny młodych ziemniaków

Czytaj więcej >