Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Co oznacza biały nalot na czekoladzie? Lepiej mieć świadomość, mnóstwo osób jest w błędzie

Co oznacza biały nalot na czekoladzie? Lepiej mieć świadomość, mnóstwo osób jest w błędzie

Czekolada z białym nalotem
canva/ligora

Czekolada z białym nalotem nie wygląda estetycznie. Wiele osób, widząc taki produkt, zastanawia się czy trzeba go już wyrzucić. Znamy odpowiedź na to pytanie. 

Czy czekolada może się zepsuć?

Wiele osób uważa, że dopóki czekolada nie zostanie otwarta, nie może dojść do jej zepsucia. Znaczna część smakoszy jest też zdania, że biały nalot na wyrobie nie jest jedynie problemem estetycznym. 

Żadne z powyższych przekonań nie jest jednak prawdziwe. Nieotwarty produkt może stracić swoje walory, a czekoladę z białym nalotem w większości przypadków można spożyć. Dlaczego? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Czekolada przydaje się w kuchni.jpg
canva/Radu Bercan
Dodaj jajka do płatków owsianych i zalej mlekiem. Efekt nie mieści się w głowie

Dlaczego na czekoladzie pojawia się biały nalot?

Popularne przekonanie, o tym jakoby biały nalot miał świadczyć o starości czekolady, można włożyć między bajki. Mylą się tę osoby, które twierdzą, iż wyrób o takim wyglądzie spleśniał. Czym zatem jest nieatrakcyjna powłoka?

Efektem trzymania czekolady w zmiennej temperaturze. Na skutek jej chwilowego wzrostu — i spadku, który nastąpił później — tłuszcz użyty do produkcji czekolady na stałe przemieścił się na jej powierzchnię.

Czy taką czekoladę można zjeść? Oczywiście, że tak. Następnym razem wybierzmy lepszej jakości produkt i zapewnijmy mu lepsze warunki przechowywania, a „problem” białego nalotu nie wystąpi.

Jaka czekolada jest zepsuta?

Zepsucie czekolady jednak jest możliwe. Nie objawi się ono jednak białą otoczką na powierzchni, a przykrym zapachem zjełczałego tłuszczu. W wyrobie jest go sporo i poddawanie go długotrwałemu działaniu wysokiej temperatury nie będzie korzystne. 

To właśnie z tego powodu czekoladę należy przechowywać w suchym, dość chłodnym i pozbawionym dostępu światła słonecznego miejscu. Takie warunki sprawią, ze spokojnie „dotrwa” do terminu przydatności do spożycia w nienaruszonym stanie.

Na naszej stronie znajdziecie sprawdzone przepisy na smakołyki o smaku czekolady. Sprawdźcie koniecznie jak upiec pyszne i zdrowe brownie. Być może skusi was też wyśmienity deser z dodatkiem mleka.

Czekolada rzadko się psuje.jpg
canva/MarianVejcik