Co znajdziemy w składzie tanich zajączków z czekolady?

Czekolada jest bez wątpienia jednym z najczęściej wybieranych produktów z kategorii słodyczy. Każdy po zjedzeniu jej odczuwa ogromną radość, ponieważ obecność teobrominy sprawia, że mózg wydziela więcej dopaminy odpowiadającej między innymi za uczucie przyjemności.
W czasie Wielkanocy kupujemy ogromne ilości czekoladowych zajączków, a niektórzy wkładają je nawet do święconki. Niestety, jeśli chcemy je później zjeść, lepiej kupić produkty z wyższej półki cenowej - najtańsze zajączki mają bowiem w składzie wiele niezdrowych składników.
Czekoladowe zajączki ze złym składem
Zajączki wielkanocne symbolizują odradzającą się na wiosnę przyrodę oraz płodność. Po poświęceniu oddajemy je najczęściej dzieciom, które ze smakiem pochłaniają je w szybkim tempie. Wybierając tanie zajączki, możemy się naciąć - niektóre produkowane są z wyrobu czekoladopodobnego.
Zdecydowanie największy udział w składzie zajączków ma cukier - jego duża obecność może zdradzać, że czekolada użyta do produkcji nie jest najlepszej jakości. Cukier maskuje jej smakowe mankamenty, zwiększa kaloryczność i nadaje intensywnego słodkiego smaku.
W tanich zajączkach używa się oleju palmowego
Olej ten jest jednym z najgorszych tłuszczy, jakie dopuszczone są do spożycia przez człowieka. Nasycone kwasy tłuszczowe stanowią jego dużą część, a wycinanie lasów palmowych pod produkcje oleju powoduje, że niszczony jest w bardzo dużym stopniu ekosystem.
Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy rady Roberta Makłowicza, które pozwolą ugotować najlepsze parówki. W tym tekście z kolei prezentujemy sposoby pozwalające na wyeliminowanie problemu pękających skorupek jaj podczas gotowania.
Spożywanie oleju w dużych ilościach prowadzi do otyłości, cukrzycy typu II, miażdżycy, zawału serca i wielu innych chorób, które są bardzo groźne dla zdrowia. Widząc go w składzie produktu, lepiej odłożyć go z powrotem na półkę i sięgnąć po zajączka droższego, który oleju palmowego nie zawiera.
Źródło: canva.com/ and.one
Zawartość masy kakaowej oraz obecność E 476 wiele mówią
Procentowa zawartość masy kakaowej w czekoladzie ma bardzo duże znaczenie - im jest jej więcej, tym wyrób jest lepszej jakości. Dzięki niej uzyskuje się bogaty, czekoladowy smak oraz odpowiednią konsystencję, która pozwala frykasowi rozpuszczać się w ustach.
Emulgator E 476 jest z kolei dodatkiem, który pozwala szybciej i łatwiej mieszać wszystkie składniki, które potrzebne są do produkcji czekolady. Dodanie tego emulgatora utrwala również masę, dzięki czemu nic nie rozwarstwia się i zachowuje odpowiednią strukturę. Choć jego negatywne skutki są od niedawna podważane, przez dłuższy czas uważało się, że ma on bardzo zły wpływ na organizm człowieka.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: peakd.com; ohme.pl



































