Smakosze.pl
Czekoladowy zajączek

Victor Labzin, Getty Images

Co znajdziemy w składzie tanich zajączków z czekolady?

5 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Czekoladowe zajączki są bardzo popularną słodkością w czasie świąt Wielkanocy. Kupujemy je głównie dla naszych najmłodszych pociech, jednak wiele osób decyduje się także na użycie ich jako dekorację świątecznego stołu. Niestety, skład najtań

Czekolada jest bez wątpienia jednym z najczęściej wybieranych produktów z kategorii słodyczy. Każdy po zjedzeniu jej odczuwa ogromną radość, ponieważ obecność teobrominy sprawia, że mózg wydziela więcej dopaminy odpowiadającej między innymi za uczucie przyjemności.

W czasie Wielkanocy kupujemy ogromne ilości czekoladowych zajączków, a niektórzy wkładają je nawet do święconki. Niestety, jeśli chcemy je później zjeść, lepiej kupić produkty z wyższej półki cenowej - najtańsze zajączki mają bowiem w składzie wiele niezdrowych składników. 

Czekoladowe zajączki ze złym składem

Zajączki wielkanocne symbolizują odradzającą się na wiosnę przyrodę oraz płodność. Po poświęceniu oddajemy je najczęściej dzieciom, które ze smakiem pochłaniają je w szybkim tempie. Wybierając tanie zajączki, możemy się naciąć - niektóre produkowane są z wyrobu czekoladopodobnego. 

Zdecydowanie największy udział w składzie zajączków ma cukier - jego duża obecność może zdradzać, że czekolada użyta do produkcji nie jest najlepszej jakości. Cukier maskuje jej smakowe mankamenty, zwiększa kaloryczność i nadaje intensywnego słodkiego smaku. 

W tanich zajączkach używa się oleju palmowego

Olej ten jest jednym z najgorszych tłuszczy, jakie dopuszczone są do spożycia przez człowieka. Nasycone kwasy tłuszczowe stanowią jego dużą część, a wycinanie lasów palmowych pod produkcje oleju powoduje, że niszczony jest w bardzo dużym stopniu ekosystem.

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy rady Roberta Makłowicza, które pozwolą ugotować najlepsze parówki. W tym tekście z kolei prezentujemy sposoby pozwalające na wyeliminowanie problemu pękających skorupek jaj podczas gotowania.

Spożywanie oleju w dużych ilościach prowadzi do otyłości, cukrzycy typu II, miażdżycy, zawału serca i wielu innych chorób, które są bardzo groźne dla zdrowia. Widząc go w składzie produktu, lepiej odłożyć go z powrotem na półkę i sięgnąć po zajączka droższego, który oleju palmowego nie zawiera. 

Źródło: canva.com/ and.one

Zawartość masy kakaowej oraz obecność E 476 wiele mówią

Procentowa zawartość masy kakaowej w czekoladzie ma bardzo duże znaczenie - im jest jej więcej, tym wyrób jest lepszej jakości. Dzięki niej uzyskuje się bogaty, czekoladowy smak oraz odpowiednią konsystencję, która pozwala frykasowi rozpuszczać się w ustach.

Emulgator E 476 jest z kolei dodatkiem, który pozwala szybciej i łatwiej mieszać wszystkie składniki, które potrzebne są do produkcji czekolady. Dodanie tego emulgatora utrwala również masę, dzięki czemu nic nie rozwarstwia się i zachowuje odpowiednią strukturę. Choć jego negatywne skutki są od niedawna podważane, przez dłuższy czas uważało się, że ma on bardzo zły wpływ na organizm człowieka.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: peakd.com; ohme.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Plastikowe opakowania

Produkty

Od 1 lipca ze sklepów znikają plastikowe opakowania

Czytaj więcej >
1000-letnie jajo kury

Produkty

Niesamowite, 1000-letnie jajko znalezione w Izraelu

Czytaj więcej >
Zdrowe jedzenie dla dzieci

Produkty

Rząd obniża stawki dla dostawców. Zdrowa żywność w szkołach pod znakiem zapytania

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto skusić się na flądrę bałtycką?

Czytaj więcej >
Kobieta pracująca na zbiorze truskawek

Produkty

Podwyżki płac dla zbierających truskawki

Czytaj więcej >

Produkty

Najniższa cena truskawek w sezonie, tylko jeden warunek

Czytaj więcej >