Co zrobić, aby chleb długo zachował świeżość i nie pleśniał? Wystarczy pamiętać o 1 zasadzie
Odpowiedź na pytanie, gdzie przechowywać chleb wcale nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Pieczywo zazwyczaj trafia do chlebaka lub papierowego woreczka, ale czy to najlepsze rozwiązanie? Jedno jest pewne - wybrane przez nas miejsce musi być suche. Podpowiadamy jak je znaleźć.
Wielu z was z pewnością zastanawia się jak przechowywać chleb. Okazuje się, że łatwo popełnić na tym polu błąd. Wiemy, jak przedłużyć świeżość zakupionych w piekarni wyrobów i uniknąć szybkiego pleśnienia chleba.
Gdzie przechowywać chleb?
Świeże pieczywo powinno by trzymane w suchym miejscu, o temperaturze od 18 do 22 stopni Celsjusza. Tego warunku nie spełnia lodówka, do której wiele z nas wkłada chleb po przyniesieniu go do domu.
Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie umieszczenie wypieków w chlebaku. Nie każdy jednak ma na niego miejsce na kuchennym blacie, a o ten pojemnik trzeba również odpowiednio dbać.
W takim przypadku sprawdzą się woreczki lniane lub bawełniane, które nie tylko umożliwią prawidłową cyrkulację powietrza, ale też ochronią wypieki przed wysychaniem i pleśnieniem. Pieczywo umieszczone w takim opakowaniu warto włożyć do szafki czy szuflady.
Są miejsca, w których chleb szybko się zepsuje
Najgorszym możliwym wyborem jest umieszczenie pieczywa w foliowej torebce i w lodówce. Takie opakowanie nie zapewni odpowiedniej cyrkulacji powietrza. W konsekwencji w otoczeniu chleba wilgoć będzie się zbierała jeszcze chętniej, doprowadzając do jego przedwczesnego pleśnienia.
Często po zakupie chleb z reklamówki wyjmujemy i przekładamy go do chlebaka. To dobra praktyka, ale nie spełni swego zadania, jeśli będzie on brudny. Musimy pojemnik regularnie oczyszczać, by nie rozwijały się w nim drobnoustroje. Skorzystajcie z naszej instrukcji, a domowy chleb będzie was cieszył znacznie dłużej.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Jaka ryba jest najlepsza na kotlety rybne? 1 nie kupuj pod żadnym pozorem
Kiszone ogórki smażone w panierce z bułki tartej. Rajski smak i wyjątkowa chrupkość
Dlaczego w dużej papryce rośnie niekiedy jej mniejsza wersja? Czy można ją bezpiecznie jeść?
Źródło: putka, garneczki