Dlaczego w dużej papryce rośnie niekiedy jej mniejsza wersja? Czy można ją bezpiecznie jeść?
Zdarzyło wam się kupić paprykę, w której wnętrzu znaleźliście małą jej wersję? Takie warzywo może być wykorzystane w kuchni. Co więcej, dodatkowy jego element też jest jadalny. Wyjaśniamy, skąd się bierze.
Papryka stanowi bazę wielu pysznych dań. Część z nas kupując ją i odkrywając, że ma "lokatora" obawia się jednak ją zjeść i wyrzuca znaleziony „dodatek", a czasem nawet i całe warzywo. Okazuje się jednak, że wcale nie jest to konieczne.
Paprykę, w której urosła mniejsza jej wersja można zjeść
Obecność niewielkiej papryczka wewnątrz dojrzałego warzywa nie jest niczym szkodliwym. Fakt ten świadczy jedynie o zaburzeniu proliferacji komórek rośliny. Brzmi groźnie, ale wcale takie nie jest.
Proliferacja, czyli inaczej mnożenie się komórek, na skutek specyficznych warunków panujących w otoczeniu rośliny staje się po prostu bardziej intensywna. Za nietypowy wygląd papryki zazwyczaj odpowiada zbyt wysoka temperatury, za duża wilgotność powietrza albo zbytnie zacienienie.
Papryki „w ciąży” są bezpieczne dla zdrowia
Część osób nieświadomie powiela mity o szkodliwości papryk „z dodatkami". Wspomina się często w takim przypadku o tym, że warzywa uprawiane są z zastosowaniem nadmiernych ilości nawozów.
Eksperci przekonują, że takie myślenie jest błędne:
- Nie da się uzyskać wartościowego plonu, stosując nadmierne ilości nawozów, bo zamiast korzeni wyrośnie nam nać, a zamiast owoców liście — wyjaśnia dr Agnieszka Stępowska z Zakładu Uprawy i Nawożenia Roślin Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.
- Bzdurą jest przestrzeganie przed kupowaniem okazałych warzyw i owoców jakoby przenawożonych. Tego się po prostu nie da zrobić — dodaje w rozmowie z dziennikarzami dla haps.pl.
Wiedząc już, że paprykowy „pasażer na gapę” jest jadalny, wykorzystajcie go, przygotowując dania z tego warzywa. Szczególnie polecamy sezonowe leczo z dodatkiem cukinii, a także niezawodny patent na przyrządzenie znakomitej papryki faszerowanej.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Czy można zrobić naleśniki bez mleka? Nie ma prostszego przepisu, wychodzą idealnie za każdym razem
Najprostszy sposób na grzybki w occie. Są tak dobre, że nikt nie zdoła opanować cieknącej ślinki
Źródło: zywienie.abczdrowie, haps