Co zrobić, aby gotowana brukselka nie była gorzka? Wyjaśniamy
Lubicie brukselkę? A wiecie, co zrobić, aby gotowana brukselka nie była gorzka? Wyjaśniamy, jak ustrzec się przed tym niepożądanym smakiem. Nasz prosty trik polega na dodaniu do wrzątku łyżeczki soli i łyżeczki cukru. Poznajcie też inne cenne wskazówki dotyczące przyrządzania tego warzywa.
Brukselka to warzywo kojarzone głównie z jesienią i zimą. Jednak tak naprawdę można je kupić przez cały rok — jak nie świeże, to mrożone. Można je dodawać do zup i zapiekanek, ale zwykle serwujemy je jako dodatek do dań obiadowych. Wtedy wcześniej zazwyczaj je gotujemy.
Niektórzy jednak nie przepadają za brukselką, ze względu na jej specyficzny zapach i smak. Często wychodzi gorzka, co jednak wynika z nieodpowiedniego procesu jej przyrządzenia. Dlatego powiemy wam, jak prawidłowo gotować brukselkę.
Jak gotować brukselkę, by nie była gorzka?
By gotowana brukselka nie miała gorzkiego smaku, trzeba ją wrzucić na wrzątek z dodatkiem łyżeczki soli i łyżeczki cukru. Cukier doskonale zneutralizuje goryczkę tego warzywa. Przyspieszy też proces jego gotowania.
Innym sposobem na złagodzenie smaku brukselki jest dodanie do wrzątku szklanki mleka. Dzięki temu warzywo zyska delikatniejszy smak i kremową konsystencję.
Należy też pamiętać o gotowaniu brukselki bez przykrycia, a przy najmniej przy uchylonej pokrywce. Dzięki temu intensywnie pachnące związki siarki będą mogły się ulotnić z naczynia i nie pozostaną w warzywie.
Dobrym sposobem na pozbycie się goryczki z brukselki jest jej przemrożenie. Dlatego, jeśli wolisz łagodną w smaku brukselkę, spokojnie możesz sięgać po mrożoną.
Gotowanie brukselki — wskazówki
Brukselkę należy oczyścić z pożółkniętych i podwiędniętych liści, a potem ją opłukać. Jej trzonki warto naciąć na krzyż, co przyspieszy gotowanie warzywa.
Po wrzuceniu brukselki na wrzątek i ponownym zagotowaniu się wody gotujemy warzywo 5-6 minut. Dłużej gotowane stanie się zbyt miękkie i zacznie się rozpadać. Będzie też miało ostrzejszy smak.
By mieć pewność, że brukselka nie rozpadnie się, można ją gotować na parze. Trwa to nieco dłużej, bo ok. 10 minut. Jednak warzywo dzięki temu jest jędrne i chrupiące.
Po ugotowaniu brukselkę warto przelać na sito i przepłukać ją zimną wodą. Takie zahartowanie zatrzyma proces gotowania, dzięki czemu brukselka będzie chrupiąca i zachowa ładny kolor.
W naszym serwisie znajdziesz też przepis na brukselkę pieczoną, a także na brukselkę z miodem i czosnkiem.
Źródło zdjęcia: canva/lucentius
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Prosty przepis na naleśniki bez jajek. Kluczowe są odpowiednie proporcje
Obłędne placki ziemniaczane bez tarcia ziemniaków. Sekret tkwi w 1 sztuczce
Źródło: przepisy