Cudowny przepis na bigos z młodej kapusty
Bigos zalicza się do szlagierów naszej rodzimej kuchni. Niektórzy mogliby go zajadać na okrągło. Najlepiej smakuje bigos przygotowany z młodej kapusty. Prośby o dokładkę są niemal pewne. Domownicy będą zachwyceni.
Bigos z młodej kapusty zaskakuje fantastycznym smakiem
Bez wątpienia bigos jest daniem, które potrafi przyprawić o szybsze bicie serca. Jakiś czas temu przedstawialiśmy przepis na klasyczną wersję tego specjału. Tym razem wypróbujemy recepturę, w której główną rolę gra młoda kapusta.
Bigos z młodej kapusty swoim smakiem na myśl przywodzi wiosnę i lato. Każdy, kto lubuje się w swojskich smakach, powinien go skosztować. Bigos w tej odsłonie momentalnie znika z talerzy. Warto wykorzystać sezonową młodą kapustę, właśnie w taki sposób.
Przeważnie bigos kojarzy nam się z daniem mięsnym. Jednak tym razem przyrządzimy go w wersji wegetariańskiej. Nie oznacza to, że tylko jarosze będą zachwyceni jego smakiem. Docenią go również zatwardziali mięsożercy.
Młoda kapusta sprawia, że bigos jest bardziej delikatny i świeży w smaku. Przepis na specjał jest banalnie prosty i nawet osoby, które na co dzień stronią od kuchennych aktywności, powinny sobie z nim poradzić. Jakich składników potrzebujemy?
młoda kapusta
4 marchewki
2 pietruszki
kawałek selera
3 cebule
3 ząbki czosnku
250 g wędzonego tofu
10 g koncentratu pomidorowego
7 g wędzonej papryki
5 liści laurowych
7 ziaren ziela angielskiego
100 ml oleju
45 g mąki pszennej
(Canva / hydrangea100)
Przepis na bigos z młodej kapusty
Na początku myjemy i obieramy marchewki, pietruszki oraz seler. Ścieramy je na tarce o dużych oczkach. Podobnie postępujemy z wędzonym tofu. Cebulę kroimy w niewielką kostkę. Całość podsmażamy na rozgrzanym oleju.
Młodą kapustę szatkujemy. Dodajemy ją do pozostałych składników. Po kilku minutach wszystko wzbogacamy o wodę. Powinna ona przykryć kapustę. Mieszankę doprawiamy czosnkiem oraz pozostałymi przyprawami.
Bigos z młodej kapusty dusimy pod przykryciem przez około 30 minut. Pod koniec dodajemy koncentrat pomidorowy oraz mąkę. Wszystko starannie mieszamy. Nasz bigos jest już gotowy. Przepis nieznacznie się różni od tego na zasmażaną młodą kapustę. Recepturę można znaleźć na YouTube na kanale Kulinarne przygody. Właśnie stamtąd pochodzi zdjęcie wykorzystane na początku artykułu.
Oczywiście bigos możemy wzbogacić o jeszcze inne składniki. Wielbiciele mięs mogą postawić na kiełbasę. Jednak równie dobrze możemy dodać zamienniki mięsa. Jakiś czas temu prezentowaliśmy test tego typu produktów.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: