Smakosze.pl
Czosnek - kto nie powinien jeść?

margouillatphotos, Getty Images Pro

Przeciwwskazania do spożywania czosnku

14 Lutego 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Czosnek przez praktycznie każdego uznawany jest za wyjątkowo zdrowy produkt, który sprawdza się szczególnie podczas infekcji. Niestety, nie każdy może sięgać po niego w nieograniczonych ilościach. Są bowiem ludzie, którzy cierpią na p

Czosnek należy do grupy produktów spożywczych, które dodawane są praktycznie do każdego dania. Smak ząbków czosnku znacznie zwiększa przyjemność z jedzenia spaghetti czy gulaszy, a jego właściwości prozdrowotne są niezastąpione.

Niestety, jak podaje portal wapteka.pl, czosnku nie powinien jeść każdy człowiek w nieograniczonych ilościach. Istnieją bowiem takie dolegliwości, które wykluczają ten składnik z diety. Niezastosowanie się do zaleceń może mieć przykre konsekwencje. 

Czosnek nie każdy może jeść

Czosnek wypełniony jest przede wszystkim allicyną. Substancja ta wydziela się z niego, gdy roślina zostaje uszkodzona. Po kontakcie z tlenem, wnętrze ząbków wytwarza allicynę, która ma za zadanie odstraszyć roślinożercę przed spożyciem czosnku. 

Pamiętaj, podany artykuł nie jest poradą lekarską, w przypadku wszelkich wątpliwości związanych ze swoim stanem zdrowia, skonsultuj się z odpowiednim specjalistą, który dzięki dużej wiedzy będzie w stanie ci skutecznie pomóc.

Osoby chore na ostry nieżyt żołądka i jelit, z różnorakimi chorobami wątroby czy nasiloną hipotonią, zdecydowanie powinny wykluczyć czosnek z diety. Działa on bowiem drażniąco na śluzówkę wyściełającą układ pokarmowy. 

Jak czytamy na portalu wapteka.pl, ponadto, jedzenie czosnku nie jest wskazane w przypadku osób z niskim ciśnieniem oraz chorobą zakrzepową. Spowodowane to jest interakcjami, jakie mogą wystąpić między substancjami z czosnku a specjalistycznymi lekami.

Chcesz poczytać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym wyjawiamy tajniki gotowania makaronu - okazuje się, że mnóstwo Polaków popełnia popularne błędy. Z kolei tutaj opisujemy kultowe pierogi z jagodami od siostry Anastazji. 

Portal ten podaje również, że przeświadczenie, jakoby czosnku nie powinny zjadać kobiety ciężarne, bowiem czosnek ma doprowadzić do przedwczesnego porodu lub powikłań podczas akcji porodowej. Okazuje się, że twierdzenie to jest popularnym mitem, który nie ma przełożenia na rzeczywistość. 

Przed przyjmowaniem czosnku warto rozdrobnić go i odstawić na 5-10 minut. W ten sposób wytwarza się więcej allicyny, która ma tak pozytywne działanie. Obróbka termiczna jest jednak niewskazana - wysokie temperatury niszczą allicynę. 

Trzeba również pamiętać o umiarze. Zbyt duże ilości czosnku mogą wywołać nieprzyjemności nawet u zdrowych osób, dlatego każdego dnia nie powinno się zjadać zbyt wiele ząbków. 2-3 sztuki w zupełności wystarczą do zachowania dobrego zdrowia. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: wapteka.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

poziomki

Zdrowie

Przepis na napar z liści poziomek

Czytaj więcej >
Kolacja dla dziecka na szpitalnym oddziale covidowym

Zdrowie

Zasmucający posiłek dla dziecka w szpitalu

Czytaj więcej >
Apel Lasów Państwowych

Zdrowie

Komunikat Lasów Państwowych dotyczący smardzy

Czytaj więcej >
Truskawki

Zdrowie

Czy można jeść szypułki i liście od truskawek?

Czytaj więcej >
Rokitnik zwyczajny ma wiele zalet

Zdrowie

Prozdrowotne właściwości rokitnika zwyczajnego

Czytaj więcej >
jabłka

Zdrowie

Dlaczego warto wypić napój z jabłek przed snem?

Czytaj więcej >