Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Czy herbata zawiera kofeinę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Czy herbata zawiera kofeinę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Czy herbata zawiera kofeinę?
canva/freestocks.org, Pexels

Herbata jest napojem, który kojarzy się z rozgrzewającym działaniem. Tymczasem, o czym część z nas może nie wiedzieć, są herbaciane napary, które będą w stanie pobudzić nas równie mocno co kawa. Dlaczego skoro nie zawierają kofeiny? Wyjaśniamy tę zagadkę.

Herbatą raczymy się dość często. Nierzadko wybieramy ją zamiast kawy, zakładając, że nie będzie pobudzająca. Tymczasem ona także zawiera substancję o działaniu zbliżonym do kofeiny. Teina — bo o niej mowa — występuje w naparach w mniejszej ilości.

Czy herbata zawiera kofeinę?

Niektórzy, ze względu na fakt, że teina działa tak samo, jak kofeina, upraszczają sytuację i właśnie tak zawartą w herbacie substancje nazywają. Jak już wspomnieliśmy, rozgrzewający napar nie jest jedyną wersją popularnego napoju i z powodzeniem może pełnić on inne funkcje.

Jeżeli jesteśmy wyjątkowo wrażliwi na kofeinę, możemy sięgać po herbatę zamiast kawy, by dobrze rozpocząć dzień. Są bowiem takie jej warianty, które zawierają niezwykle dużo pobudzającego składnika. Z praktycznego punktu widzenia można przyjąć, że im ciemniejszy i im dłużej parzony napar, tym więcej jej tam znajdziemy.

Które herbaty zawierają dużo kofeiny?

Najczęściej w naszych domach znaleźć można herbatę czarną. Ma ona znaczne właściwości pobudzające i warto być ostrożnym z sięganiem po nią wieczorem. Jeden kubek naparu potrafi bowiem zawierać do 47 mg kofeiny. Dla porównania espresso ma jej 64 mg. Różnica nie jest zatem bardzo znaczna.

Jeszcze bardziej zdradliwa może okazać się yerba mate. Wiele osób uznaje ją za herbatę, choć jej liście pochodzą z innej rośliny. Zazwyczaj też piją się ją w innych okolicznościach. Jeżeli mamy ochotę jej spróbować, weźmy pod uwagę, że przeciętna szklanka tego naparu zawiera nawet 85 mg kofeiny. Może więc wpłynąć na nasz sen, gdy skusimy się na nią zbyt późno.

Bezpiecznymi do picia wieczorami naparami są herbaty białe i zielone. Delikatne w smaku napoje zawierają odpowiednio około 15 i 30 mg kofeiny. Tę drugą z powodzeniem przyrządzicie również w formie orzeźwiającego napoju, który ugasi pragnienie w upalne dni.

Herbata może pobudzać
Źródło zdjęcia: canva/cegoh, Pixabay

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: darvea