Smakosze.pl
Czy herbata zawiera kofeinę?

canva/freestocks.org, Pexels

Czy herbata zawiera kofeinę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

26 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Udostępnij:

Herbata jest napojem, który kojarzy się z rozgrzewającym działaniem. Tymczasem, o czym część z nas może nie wiedzieć, są herbaciane napary, które będą w stanie pobudzić nas równie mocno co kawa. Dlaczego skoro nie zawierają kofeiny? Wyjaśniamy tę zagadkę.

Herbatą raczymy się dość często. Nierzadko wybieramy ją zamiast kawy, zakładając, że nie będzie pobudzająca. Tymczasem ona także zawiera substancję o działaniu zbliżonym do kofeiny. Teina — bo o niej mowa — występuje w naparach w mniejszej ilości.

Kopytka według Magdy Gessler - prosty przepis

Sekretny patent Gessler na idealne kopytka zachwyci każdego. Prościej się nie da

CZYTAJ DALEJ

Czy herbata zawiera kofeinę?

Niektórzy, ze względu na fakt, że teina działa tak samo, jak kofeina, upraszczają sytuację i właśnie tak zawartą w herbacie substancje nazywają. Jak już wspomnieliśmy, rozgrzewający napar nie jest jedyną wersją popularnego napoju i z powodzeniem może pełnić on inne funkcje.

Jeżeli jesteśmy wyjątkowo wrażliwi na kofeinę, możemy sięgać po herbatę zamiast kawy, by dobrze rozpocząć dzień. Są bowiem takie jej warianty, które zawierają niezwykle dużo pobudzającego składnika. Z praktycznego punktu widzenia można przyjąć, że im ciemniejszy i im dłużej parzony napar, tym więcej jej tam znajdziemy.

Które herbaty zawierają dużo kofeiny?

Najczęściej w naszych domach znaleźć można herbatę czarną. Ma ona znaczne właściwości pobudzające i warto być ostrożnym z sięganiem po nią wieczorem. Jeden kubek naparu potrafi bowiem zawierać do 47 mg kofeiny. Dla porównania espresso ma jej 64 mg. Różnica nie jest zatem bardzo znaczna.

Jeszcze bardziej zdradliwa może okazać się yerba mate. Wiele osób uznaje ją za herbatę, choć jej liście pochodzą z innej rośliny. Zazwyczaj też piją się ją w innych okolicznościach. Jeżeli mamy ochotę jej spróbować, weźmy pod uwagę, że przeciętna szklanka tego naparu zawiera nawet 85 mg kofeiny. Może więc wpłynąć na nasz sen, gdy skusimy się na nią zbyt późno.

Bezpiecznymi do picia wieczorami naparami są herbaty białe i zielone. Delikatne w smaku napoje zawierają odpowiednio około 15 i 30 mg kofeiny. Tę drugą z powodzeniem przyrządzicie również w formie orzeźwiającego napoju, który ugasi pragnienie w upalne dni.

Herbata może pobudzać

Źródło zdjęcia: canva/cegoh, Pixabay

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: darvea

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Jak wykorzystać mięso z rosołu?

Produkty

Jak wykorzystać mięso z rosołu? Zdradzamy kilka pysznych inspiracji, palce lizać

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto pić napar z siemienia lnianego? Ma mnóstwo korzyści

Czytaj więcej >
Dlaczego do kawy warto dodać sól?

Produkty

Dlaczego warto dodać sól do kawy? Efekt może zaskoczyć

Czytaj więcej >
Czy pieczarki można jeść na surowo?

Produkty

Czy pieczarki można jeść na surowo? Eksperci nie mają wątpliwości, odpowiedź jest zaskakująca

Czytaj więcej >
smażenie

Produkty

Jaki tłuszcz najlepiej nadaje się do smażenia? Odpowiedź może zaskoczyć

Czytaj więcej >
Czy piana na miodzie jest szkodliwa?

Produkty

Dlaczego na powierzchni miodu pojawia się piana? Wiemy, czy jest się czego obawiać

Czytaj więcej >