Czy kaszę jaglaną należy płukać przed gotowaniem? Rozwiewamy Wasze wątpliwości
Niektórzy płuczą kaszę jaglaną, inni sparzają ją wrzątkiem, jeszcze inni wsypują ją od razu do garnka, zalewają wodą i gotują. Kasza to nic innego, jak rozdrobione części jadalne zbóż, dlatego zawsze należy je opłukać, żeby pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń.
Kaszę jaglaną można również zalać wrzątkiem i odstawić na kilka godzin, jednak sposób z płukaniem pod bieżącą wodą jest o wiele szybszy. Kasza jaglana bogata jest w witaminy z grupy B, żelazo, miedź i białko. Substancje te zostaną w większym stopniu przyswojone z potrawy, jeśli kaszę przed gotowaniem opłuczemy.
W kaszy znajduje się również kwas fitynowy, który blokuje wchłanianie witamin, białka i minerałów. Wystarczy jednak opłukać ziarna, aby skutecznie się go pozbyć. Kasza jaglana jest bardzo uniwersalnym produktem, który wykorzystamy nie tylko jako dodatek do obiadu.
Z kaszy jaglanej możemy upiec zdrowe ciasta, np. szarlotkę. Możemy przygotować na niej jaglankę, czyli danie na słodko podobne do klasycznej owsianki. Dodajemy do niej banany, kakao, ulubione owoce. Kaszę możemy ugotować nawet w mleku kokosowym lub migdałowym. Możemy dodać ją również do ulubionej sałatki.
Czy kaszę jaglaną należy płukać?
Kaszę jaglaną przed gotowaniem należy opłukać pod zimną, bieżącą wodą, żeby pozbyć się zanieczyszczeń i kwasu fitynowego. Kwas ten blokuje wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia.
Kaszę jaglaną można również zalać wrzątkiem i odstawić na kilka godzin, następnie wylać wodę, wlać zimną i zagotować. Wrząca woda również dobrze radzi sobie z zanieczyszczeniami i kwasem występującym w kaszy.
Jak gotować kaszę jaglaną na sypko? Ważne są odpowiednie proporcje
Na szklankę kaszy jaglanej potrzebujesz 2 szklanki wody, 1/3 łyżeczki soli i łyżkę masła. Opłukaną kaszę wsyp do garnka, zalej wodą, dodaj sól, masło i gotuj na małym ogniu około 15 minut, aż ziarna napęcznieją i wchłoną większość wody.
Następnie garnek z kaszą zdejmij z gazu, przykryj i odstaw na kolejne 10 minut, żeby woda została zupełnie wchłonięta przez kaszę. Ugotowaną kaszę przemieszaj widelcem i od razu podawaj.
Sprawdź również, czego nie dodawać do bigosu. Jeden błąd może zepsuć całą potrawę. Przelewasz makaron zimną wodą po ugotowaniu? W jednym przypadku nigdy tego nie rób, zepsujesz potrawę.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
5 prostych sposobów na pozbycie się z ryb drobnych ości. 2 metody dodają też potrawie smaku
Babcia Lucyna gotuje niesamowity krupnik. Dodaje do niego 1 zaskakujący składnik. Smak zachwyca
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama