Czy można jeść imbir ze skórką? Prawie każdy był w błędzie
Obierasz imbir przez użyciem go w kuchni? Niepotrzebnie marnujesz swój czas. Znajdująca się na nim skórka jest jadalna i nie ma potrzeby usuwania jej. Wyjątkiem jest kilka konkretnych sytuacji.
Obieranie imbiru to niepotrzebna czynność
W gotowaniu przyjęło się, że obieranie imbiru jest konieczne. Taka wiedza przekazywana jest również w szkołach gastronomicznych. Okazuje się jednak, że nikt tak do końca nie wie skąd wzięło się podobne zalecenie. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.
Do przyrządzania potraw z użyciem nieobranego imbiru przyznają się światowej klasy sławy sztuki kucharskiej. Jedna z nich jest autorka wielu książek szefowa kuchni Molly Boz. Choć w sowich przepisach poleca pozbywanie się skórki z korzenia, sama nie zawraca sobie głowy tą czynnością. Dotyczy to sytuacji, gdy gotuje dla swojej rodziny i przyjaciół.
Gotujesz warzywa do rosołu? Inny sposób wydobędzie z nich głębie smakuCo wiemy o skórce znajdującej się na imbirze i czemu nie warto jej usuwać?
Pod skórką imbiru, podobnie jak w przypadku innych warzyw i owoców, znajduje się wiele wartości odżywczych. Pozbywając się skórki, pozbywamy się także części cennych składników. Wśród nich znajdują przede wszystkim witaminy oraz błonnik.
Skórka imbiru nie ma wyraźnego smaku, który mógłby ewentualnie zaszkodzić potrawie. Charakteryzuje się delikatną, nieco papierową teksturą. Podczas przygotowania wielu przepisów ginie ona w daniu i jest zupełnie niewyczuwalna. W takiej sytuacji obieranie imbiru jest jedynie stratą czasu.
Obieranie imbiru może być uciążliwe. Ponadto sprzyja generowaniu większej ilości odpadów. Jeśli wybrany przepis zakłada użycie niewielkiego kawałka korzenia tej rośliny bez najmniejszych wątpliwości można sobie odpuścić obieranie. Dzięki temu zaoszczędzimy czas oraz energię.
W jakich sytuacjach lepiej zdecydować się na obieranie imbiru?
Mimo swojego neutralnego smaku oraz tekstury skórka imbiru może czasami wymagać usunięcia. Podobnie jak w przypadku innych roślin pełni ona głównie funkcję ochronną. Z tego też względu jest szczególnie narażona na zanieczyszczenia, w tym bakterie i pestycydy. Nie pomaga w tym jej nieco chropowata powierzchnia.
Korzeń imbiru można oczywiście wyszorować, aby pozbyć się brudu. Czasem jednak łatwiejszym i bardziej skutecznym wyjściem jest całkowite obranie go ze skórki. Dotyczy to sytuacji, kiedy nie jesteśmy pewni pochodzenia konkretnego kawałka imbiru, lub na skórce widać wyraźnie niedoskonałości.
Do obrania dobrze przeznaczyć kawałek imbiru, który nie jest pierwszej świeżości. Jeśli dysponujesz wyraźnie miękkim fragmentem, lepiej pozbawić go skórki. Dotyczy to na przykład imbiru, który zbyt długo leżał w lodówce, lub został kupiony w nienajlepszym stanie.
Warto obrać imbir, kiedy używamy go w większej ilości. Dotyczy to wszelkich przepisów na lemoniady, napary i nalewki. Skórki pozbywaj się zawsze wtedy, gdy imbir stanowi podstawę danej receptury, a nie jedynie dodatek.
Jak szybko obrać imbir? Najwięcej zwolenników ma metoda obierania korzenia za pomocą łyżeczki. Skórkę możesz usunąć również kuchennym druciakiem. Jeśli przed obieraniem włożysz roślinę do zamrażarki, zadanie stanie się znacznie łatwiejsze. Obranie imbiru wskazane będzie do przyrządzenia tego leczniczego napoju. W tym przepisie bez problemu możesz zrezygnować z pozbywania się skórki.