Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czy można jeść kiełkujący czosnek? Co druga osoba popełnia błąd
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 24.01.2024 08:40

Czy można jeść kiełkujący czosnek? Co druga osoba popełnia błąd

czosnek
Canva/nitka99

Czosnek jest nieoceniony w okresie przeziębień i infekcji. Jednak, czy można jeść kiełkujący czosnek? Czy może lepiej się go pozbyć? Podpowiadamy, co z tym fantem zrobić. 

Jedz czosnek dla smaku i zdrowia

Trudno wyobrazić sobie kuchnie bez czosnku. Dodaje on smaku wielu potrawom i sprawia, że danie smakuje po prostu pysznie. Bywa też stosowany podczas przeziębień i infekcji. Pełen witamin i wartości leczniczych, pomógł nie jednej osobie w powrocie do zdrowia. 

Jednak w okresie zimowym, gdy temperatura w mieszkaniach znacznie wzrasta, czosnek może puścić pędy. Co mamy z nim zrobić? Czy wyrzucać, czy wręcz przeciwnie? Wiele osób uważa, że taki czosnek może szkodzić, a nawet być trujący.

czosnek
Canva/luvemakphoto
Moja mama pije kawę z tym dodatkiem i wygląda doskonale. Nawet zimą bez trudu trzyma idealną wagę

Czy można jeść kiełkujący czosnek?

Czosnek, który kiełkuje, staje się gorzki w smaku, dlatego niektórzy mogą sądzić, że nie nadaje się do spożycia, a nawet jest trujący. Jednak warto wyjaśnić, że taki czosnek jak najbardziej możemy jeść. W zielonych pędach dawka właściwości leczniczych czosnku jest jeszcze bardziej skoncentrowana. 

Jedząc kiełkujący czosnek, dostarczamy sobie dużo więcej takich dobroczynnych właściwości. Pamiętajmy, że ząbki muszą być twarde, białe, bo to oznacza, że czosnek nie jest zepsuty. Jeśli zmienił barwę, zmiękł, to nie używajmy go w kuchni. Takie ząbki można zakopać w ziemi i patrzeć, jak rośnie czosnkowy szczypiorek. 

Kiełkujący czosnek zdrowia doda

Czosnek jest naturalnym antybiotykiem i ma działanie antynowotworowe. Słynie też z właściwości odmładzających, dlatego dziennie warto jeść jeden ząbek czosnku. Dzięki kiełkowaniu zwiększa się w czosnku ilość przeciwutleniaczy. Kiełki czosnku dodajmy do pieczywa, mięsa i sosów.

Takie kiełki doskonale wzbogacą smak dań. Warto wiedzieć, że czosnek najlepiej przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Odpowiednie będzie przewiewne pudełko lub wiklinowy kosz. Dzięki temu czosnek się nie zepsuje. Radziliśmy, jak zrobić śniadanie z wydrążonych pomidorów. Podawaliśmy też przepis na sałatkę z buraków, ogórków i czosnku. 

czosnek
Canva/Olesia Shadrina

Źródło: haps.pl