Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Nie musiałem rezygnować z pieczywa, by zgubić kilogramy. Wystarczyło zmienić pszenne bułki na ten odpowiednik
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 23.01.2024 19:17

Nie musiałem rezygnować z pieczywa, by zgubić kilogramy. Wystarczyło zmienić pszenne bułki na ten odpowiednik

pieczywo na półkach
Canva/Elmar Gubisch

Czy można jeść pieczywo na diecie? Opinie są podzielone, dlatego trzeba wyjaśnić. Dzięki czemu i ty dowiesz się, jakiego pieczywa w swojej diecie lepiej unikać. Wcale nie musisz odstawiać go całkowicie.

Chleb musi być

Wybierając idealną dietę dla siebie, należy mieć świadomość, że z kilku rzeczy będzie trzeba zrezygnować.  Czymś takim ma być pieczywo. Jak żyć bez chleba? Przecież to podstawowa część jadłospisu. 

Spokojnie, to mit. Chleb będzie. Należy tylko zmienić jego rodzaj. Nikt nie lubi rezygnować z ulubionych produktów, ale jeżeli chcesz widzieć pierwsze efekty diety, to trzeba się dostosować. 

krojony chleb.jpg
Canva/@clubfoto
Kroję pomidory i dodaję charakterne warzywo. Po chwili mam surówkę lepszą, niż w niejednej restauracji

Dieta kontra pieczywo

Dlaczego pieczywo, które dotychczas jadłaś, jest nie dobre? Odpowiedz na to jedno, proste pytanie, aby mieć pewność - czy zazwyczaj jesz biały chleb lub kajzerki? Jeżeli tak to musisz, to zmieć. 

Białe pieczywo ma wysoki indeks glikemiczny. Oznacza to, że po zjedzeniu we krwi w krótkim czasie wzrasta poziom glukozy. Niestety poziom glukozy bardzo szybko też spada, a to powoduje, że zastrzyk energii będzie krótkotrwały. Dodatkowo cukier nie zostanie zagospodarowany przez organizm, tylko zostanie odłożony w tkance tłuszczowej. 

Jakie pieczywo wybrać?

Czy to oznacza, że musisz z pieczywa zupełnie zrezygnować? Nie, po prostu zamień je na inne. Najlepszym wyborem będzie bułka grahamka

W odróżnieniu od białych bułek popularna grahamka zawiera dużo więcej witamin, składników mineralnych oraz błonnika. Wpływa to na dużo lepsze trawienie i stężenie cukru we krwi. Nie zastanawiaj się dłużej i nie martw się, że musisz zrezygnować z pieczywa całkowicie, tylko biegnij do piekarni. Pierwsze efekty powinnaś zauważyć już po miesiącu. Sprawdź, jak zrobić szybkie śniadanie oraz przepis na chleb bez zakwasu

grahamka.jpg
Canva/@ffolas