Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czy można mrozić ogórki, seler naciowy lub ugotowane ziemniaki? Łatwo popełnić błąd, lepiej wiedzieć
Renata Materlińska
Renata Materlińska 14.06.2022 17:33

Czy można mrozić ogórki, seler naciowy lub ugotowane ziemniaki? Łatwo popełnić błąd, lepiej wiedzieć

ogórki
canva/strelov

Zastanawialiście się, czy można mrozić ogórki, seler naciowy lub ugotowane ziemniaki? Lepiej wiedzieć, bo łatwo popełnić błąd. Powyższe produkty nie nadają się niestety do mrożenia. Pod wpływem niskiej temperatury tracą swoje walory i smak. Lepiej więc wybrać inną metodę ich utrwalania.

Mrożenie jest doskonałą metodą konserwowania żywności. Zamrożone produkty zazwyczaj dobrze zachowują kształt, kolor, smak, a także cenne składniki. Na dodatek jest to bardzo prosta metoda utrwalania żywności. Niestety, nie sprawdza się ona w przypadku takich produktów, jak na przykład ogórki. Dlaczego?

Czy ogórki i seler naciowy można mrozić?

Kupiłeś ogórki w dobrej cenie i planujesz je zamrozić? Nie rób tego, bo to nie ma sensu. Ogórki, podobnie jak inne warzywa zawierające dużo wody, np. seler naciowy, sałata czy rzodkiewki źle znoszą mrożenie. Po rozmrożeniu tracą bowiem swój kształt, robią się miękkie i nieapetyczne. W niczym nie przypominają świeżych warzyw.

Mrożenie nie służy nie tylko ogórkom, ale też: cukinii, papryce i pomidorom — tracą dużo na smaku, choć można je dodać do zupy czy sosu, cebuli i czosnkowi — robią się miękkie, a czosnek ponadto gorzknieje, ziołom — mięcie, bazylii — tracą wygląd i smak.

Do mrożenia lepiej też nie przeznaczać gotowanych ziemniaków, ryżu czy makaronu. Po rozmrożeniu w ziemniakach można wyczuć nieprzyjemne grudki, makaron i ryż robią się wodniste i niesmaczne.

Co poza ogórkami nie nadaje się do mrożenia?

Do mrożenia lepiej też nie przeznaczać jajek. Ugotowane robią się gumiaste i twarde, a surowe pękają. Można natomiast wybić surowe jajka do pojemnika — najlepiej oddzielnie białka i żółtka i dopiero wtedy je zamrozić.

Nie mroźcie również majonezu, śmietany, jogurtu i potraw z ich dodatkiem (szczególnie jeśli zawierają również wrażliwe na mrożenie produkty typu ogórek, rzodkiewkę). Po rozmrożeniu ulegają rozwarstwieniu. Podobnie dzieje się z miękkimi serami typu ricotta. Ser żółty robi się zaś kruchy.

Do mrożenia lepiej też nie przeznaczyć wodnistych owoców, np. pomarańczy, winogron, arbuzów, bo stracą jędrność. Banany, kiwi i awokado zrobią się zaś ciemne i nieapetyczne. Do mrożenia nie nadają się również zżelowane potrawy, np. nóżki czy ryba w galarecie. Galaretka robi się wodnista i mętna. Pamiętajcie też o tym, by zamrażać tylko świeżą żywność i nie zamrażać raz rozmrożonych produktów. To niestety grozi zatruciem pokarmowym.

Z naszej strony dowiesz się też, jak najlepiej przechowywać koperek, a także, w jaki sposób mrozić chleb.

mrożone owoce
canva/Qwart

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: gotowanie.onet