Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czy płatki owsiane trzeba gotować? 1 składnik sprawia, że nie są tak zdrowe, jak sądzisz
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 26.05.2023 21:30

Czy płatki owsiane trzeba gotować? 1 składnik sprawia, że nie są tak zdrowe, jak sądzisz

przygotowanie płatków owsianych
Canva / mediaphotos

Trudno sobie wyobrazić zdrowsze śniadanie, niż pożywna owsianka. Przygotowana chociażby z owocami lub miodem zapewnia sytość i energię na długi czas. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że w użytych do jej przyrządzenia płatkach owsianych zawarty jest nie do końca korzystny dla nas składnik. Mowa o kwasie fitynowym.

Płatki owsiane to dokonały produkt na śniadanie

Każdy ma swój sposób na przygotowanie płatków owsianych. Niektórzy gotują je przed przyrządzeniem, inni tylko namaczają. Choć teoretycznie nie trzeba tego robić, jest to wskazane ze względu na zawarty w produkcie kwas fitynowy. Jest on w naszym organizmie nie do końca pożądany.

Płatki owsiane to nie tylko podstawowy produkt owsianki. Można je także dodać do odżywczego smoothie. Trzeba jednak uważać, aby nie popełnić pewnego popularnego błędu. Jeśli go nie unikniemy, narażamy się na uciążliwe konsekwencje ze strony układu pokarmowego.

Pokroiła cebulę i zrobiła z niej efektowną przekąskę. Padniesz z wrażenia

Czym jest kwas fitynowy zawarty w płatkach owsianych?

Kwas fitynowy to naturalny składnik ziaren zbóż. Roślina potrzebuje go podczas procesu wzrastania. W ludzkim organizmie jest jednak kłopotliwym gościem. Stanowi substancję, która hamuje wchłanianie składników mineralnych.

Kwas fitynowy negatywnie wpływa na pozyskiwanie minerałów z pożywienia. Dotyczy to żelaza, wapnia, cynku, manganu i magnezu. Zaburzona jest również absorpcja sodu i potasu z jelita cienkiego. Konsekwencje takiego stanu rzeczy mogą być opłakane.

Spożywanie płatków owsianych zawierających kwas fitynowy może prowadzić w organizmie do poważnych niedoborów. Ich następstwem są rozmaite choroby. Negatywne działanie tego związku zaczyna się już od 2-10 mg na posiłek. Dlatego tak ważne jest pozbycie się go przed przystąpieniem do konsumpcji.

Kwas fitynowy wprowadzony do układu pokarmowego utrudnia trawienie. Upośledza przyjmowanie przez organizm zwłaszcza białek i skrobi. Na szczęście w stosunkowo łatwy sposób możemy zneutralizować jego działanie. Aby tego dokonać, wystarczy poddać płatki owsiane odpowiedniej obróbce.

Jak usunąć szkodliwy kwas fitynowy z płatków owsianych?

Teoretycznie płatki owsiane nie wymagają gotowania ani moczenia. Nie zaleca się jednak jedzenia ich na sucho. Ich właściwości higroskopijne sprawią, że spożyte w takiej formie zaczną absorbować wodę z układu pokarmowego. Może to prowadzić do uciążliwych zaparć. 

Drugim powodem, dla którego nie należy zajadać się suchymi płatkami jest obecność w nich wspomnianego już kwasu fitynowego. Ten ustępuje właśnie pod wpływem namaczania. Jeśli pozostawisz płatki owsiane w wodzie na całą noc, pozbędziesz się ponad ⅓ zawartego w nich kwasu. Płatki możesz połączyć również z mlekiem, jogurtem lub innym ulubionym nabiałem.

Kolejnym czynnikiem, który zneutralizuje działanie kwasu fitynowego jest witamina C. Ta wiedza przyda się osobom, które płatki dodają do rozmaitych koktajli. Dolej do nich sok wyciśnięty z cytrusów lub dodaj bogatą w kwas askorbinowy paprykę. Tym sposobem nie tylko pozbędziesz się kwasu fitynowego, ale też nie wypłuczesz z płatków cennych wartości odżywczych. Czy wiesz, że z płatków owsianych możesz samodzielnie uzyskać roślinne mleko? Kwas fitynowi Ci nie straszny, jeśli zdecydujesz się na tę śniadaniową potrawę.

owsianka.png
Canva / Mizina