Smakosze.pl
maślaki

canva/tataks

Czy trzeba obierać maślaki? Rozwiewamy wątpliwości nie tylko grzybiarzy

18 Września 2022

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Udostępnij:

Zebraliście maślaki i zastanawiacie się jak je przygotować? Nie wiecie, czy grzyby umyć, czy też może raczej obrać ze skórki? Wiemy, jak właściwe zabrać się do oczyszczania. Koniecznie sprawdźcie, czy należy obierać maślaki, nim przystąpicie do działań.

Maślaki są wyjątkowo smacznymi grzybami, które pasują do wielu dań. Świetnie smakują również po zamarynowaniu. Ich dobre przyrządzenie wymaga jednak nieco pracy. Kluczowe jest poprawne oczyszczenie.

Pierogi ruskie z tajnym składnikiem

Pierogi ruskie z tajnym składnikiem. Lepszych nigdy nie jadłeś

CZYTAJ DALEJ

Czy maślaki powinno się obierać?

Nie wszystkie grzyby oczyszcza się w ten sam sposób. Niektóre wystarczy przetrzeć czystą i wilgotną szmatką, poczas gdy inne wręcz trzeba obrać ze skórki. Jak jest w przypadku maślaków?

Skórka tych grzybów jest dość twarda i gorzkawa. Często pokrywa ją również śliski i lepki śluz. Spożycie maślaków w takiej postaci może więc skończyć się niestrawnością. Z tego względu zalecane jest usuwanie zewnętrznej osłonki z kapeluszy i nóżek.

Jak dobrze obrać maślaki?

Oczyszczanie najlepiej rozpocząć od trzonków. Skórkę z tej części grzyba należy zeskrobać przy pomocy małego nożyka, jednocześnie pozbywając się ziemi oraz resztek leśnej ściółki. Kapelusze obieramy podobnie. Na początku usuwamy większe zabrudzenia przy pomocy ściereczki lub papierowego ręcznika.

W drugim kroku musimy zahaczyć o brzeg skórki i śmiałym ruchem ściągnąć ją z grzyba kierując się ku środkowi kapelusza. Powinna odejść bez trudu. Patent sprawdzi się jednak tylko przy dużych grzybach.

Mniejsze egzemplarze warto obgotować w solance. Wystarczy zanurzyć je na kilka minut w gorącym roztworze, a po śluzie nie będzie śladu. Opłukane czystą wodą i osuszone grzyby nadają się do dalszej obróbki.

Na naszej stronie znajdziecie sprawdzone przepisy na przysmaki na bazie grzybów. Maślaki świetnie sprawdzą się w sosie, który pasuje zarówno do mięs, jak i klusek np. śląskich. Możecie też zamarynować je w occie.

Wiemy, czy trzeba obierać maślaki

canva/

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kuchnia.wp

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Czy herbata zawiera kofeinę?

Produkty

Czy herbata zawiera kofeinę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto pić napar z siemienia lnianego? Ma mnóstwo korzyści

Czytaj więcej >
Dlaczego do kawy warto dodać sól?

Produkty

Dlaczego warto dodać sól do kawy? Efekt może zaskoczyć

Czytaj więcej >
Czy pieczarki można jeść na surowo?

Produkty

Czy pieczarki można jeść na surowo? Eksperci nie mają wątpliwości, odpowiedź jest zaskakująca

Czytaj więcej >
smażenie

Produkty

Jaki tłuszcz najlepiej nadaje się do smażenia? Odpowiedź może zaskoczyć

Czytaj więcej >
Czy piana na miodzie jest szkodliwa?

Produkty

Dlaczego na powierzchni miodu pojawia się piana? Wiemy, czy jest się czego obawiać

Czytaj więcej >