Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Kuchnia Smakoszy > Czy w piątek po Wielkanocy katolików obowiązuje post? Decyzja Kościoła zaskoczy wszystkich
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 03.04.2024 11:30

Czy w piątek po Wielkanocy katolików obowiązuje post? Decyzja Kościoła zaskoczy wszystkich

kiełbasy i pasztety
fot. Canva - MagMos

Dla praktykujących katolików w Polsce piątki są co do zasady dniami bez mięsa. Czy jednak dotyczy to wszystkich piątków? Nie, wyjątki się zdarzają – czasem wynikają z innych reguł, czasem biskup sam ogłasza dyspensę. Jak jest w pięć dni po zmartwychwstaniu?

Piątkowy post

Podstawowe reguły narzucone przez Kościół znane są dobrze wszystkim, którzy chcą ich przestrzegać. Piątek to dzień postny, co oznacza, że należy tego dnia powstrzymać się od jedzenia mięsa. Dotyczy to wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia.

Nie należy mylić postu z postem ścisłym, kiedy odmawiać sobie należy więcej. Tego dnia dorośli powinni jeść maksymalnie trzy razy dziennie, w tym tylko raz do syta. Te zasady obowiązują w dwa szczególne dni: Wielki Piątek i Środę Popielcową.

talerz wędlin
fot. Canva
Ubijam tłuczkiem plastry cukinii i wrzucam na patelnię. To danie to hit w moim domu

Pierwszy piątek po Wielkim

Wydawałoby się więc, że sytuacja jest jasna: święta Wielkanocy mamy za sobą, wracamy więc do normalnego życia, a katolicy wracają do piątkowego postu. Tyle tylko, że jeszcze nie w tej chwili. Okazuje się, że piątek przypadający tydzień po Wielkim Piątku ma swoje specjalne zasady, zgodnie z którymi post tego dnia nie obowiązuje.

Wynika to z jeszcze jednej ogólnej regulacji: uroczystość, czas radości i – jak nazwa wskazuje – świętowania, znosi post. Jeśli święto wypada w piątek, nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość. Co ciekawe, okazuje się, że w tygodniu po Wielkanocy przypada właśnie święto.

Oktawa paschalna

Nie każdy pamięta, że obchody Wielkanocy nie kończą się na Wielkim Poniedziałku. Po nim następuje jeszcze czas tzw. Oktawy Paschalnej. W ciągu tego czasu każdy dzień ma status uroczystości. Tyle wystarczy, by w piątek tydzień po Wielkanocy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązywała.

Do regularnych postnych piątków wrócimy więc dopiero tydzień później. I znów – do Środy Popielcowej, wrócimy do regularnych bezmięsnych piątków. Warto pamiętać, że obowiązują one katolików między 14. a 60. rokiem życia i polegają na niejedzeniu mięsa. Czy w dany dzień trzeba pościć katolicy mogą sprawdzić na specjalnej stronie internetowej kiedydyspensa.pl. Zaleca ona, by w razie wątpliwości zwrócić się z pytaniem do proboszcza.

Wypróbuj też przepisy na najpyszniejsze dietetyczne danie tej wiosny i zupę z chleba pozostałego po świętach.

wędliny na ladzie
fot. Canva