Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Wiele osób nie ma pojęcia, jak przechowywać pieczywo. Trzeba pamiętać o 1 zasadzie, by długo pozostało świeże
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 14.02.2024 08:14

Wiele osób nie ma pojęcia, jak przechowywać pieczywo. Trzeba pamiętać o 1 zasadzie, by długo pozostało świeże

pieczywo w sklepie
Canva/@AscentXmedia

Dowiedz się, czy na pewno w prawidłowy sposób przechowujesz chleb. Stosując tę jedną zasadę, możesz sprawić, że pieczywo będzie świeższe dużo dłużej. Wiele osób popełnia w tej kwestii podstawowe błędy. Sprawdź czy się do nich zaliczasz.

Świeże pieczywo kocham wszyscy

Każdy z nas uwielbia, kiedy skórka chleba chrupie, a środek pozostaje miękki. Są to oznaki, które świadczą o tym, że chleb jest świeży i na pewno będzie smakował. 

Nie każdy jednak wie, jak w odpowiedni sposób przechowywać wypieki, aby dłużej cieszyć się ich świeżością. Warto zastosować tę jedną zasadę i świeżym chlebem cieszyć się codziennie. Znajdziesz ją poniżej. 

świeże chleby.jpg
Canva/@Elena Photo
Coraz częściej robię obiad na bazie tego ciasta. To teraz hit

Gdzie nie przechowywać chleba?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest przechowywanie pieczywa w foliowych opakowaniach. Tymczasem od razu po powrocie z zakupów warto wypakować bochenek z foliówki. Sklepowa torebka ogranicza dostęp powietrza, które sprzyja utrzymaniu świeżości.

Niektórzy twierdzą, że chleb dobrze jest przechowywać w lodówce. Niestety to również nie jest najlepsze miejsce. Wydawałoby się, że jej wnętrze zapewni odpowiednią wilgotność dla produktów z piekarni. Wręcz przeciwnie-jest tam sucho, co nie przysłuży się wypiekom, a jedynie przyspieszy czerstwienie i psucie się pieczywa. 

Sposób na zachowanie świeżości pieczywa

Metoda, która pozwala ci zachować świeżość chleba na dłużej, opiera się dostarczeniu mu odpowiedniej wilgotności. Dlatego przechowuj go w kuchni w temperaturze pokojowej. Przysłuży mu się także leżakowanie w papierowej torbie.

Niektórzy trzymają chleb po prostu na blacie kuchennym. Napoczęty bochenek wystarczy położyć miąższem w dół, na przykład na desce do krojenia. Miejsce krojenia nie wysycha, a wypiek ma dobre warunki do zachowania świeżości. A ty jak przechowujesz pieczywo?Sprawdź, jak zrobić szybki sernik oraz dowiedz się, czego nigdy nie dodawać do kopytek.

papierowa torba.jpg
Canva/@Eleną Photo