Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Dodaj do kawy ten owoc. Korzyści są wręcz nie do opisania
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 13.02.2024 13:58

Dodaj do kawy ten owoc. Korzyści są wręcz nie do opisania

filiżanka kawy
Canva

Znudzona kawą z mlekiem? Wypróbuj ten egzotyczny dodatek. Przyprawianie kawy plasterkiem owocu to zdrowotna moda, która może opłacić się organizmowi.

Kawa z cytryną

Choć kawę pijemy zazwyczaj czarną lub z mlekiem, niektórzy mają ochotę poeksperymentować. Tak narodził się trend picia kawy z plasterkiem cytryny. To specyficzne zestawienie ma mieć liczne prozdrowotne właściwości.

Trudno się nie zgodzić, że zapewne je ma. Składa się w końcu z dwóch składników, które same w sobie są bardzo korzystne dla zdrowia. Pytanie brzmi tylko, czy kawa z cytryną w połączeniu są czymś szczególnym.

kawa z cytryną
fot. Canva
W życiu nie jadłem lepszych naleśników. Ten farsz to poezja smaku

Przyprawianie kawy cytryną

Odpowiedź na to pytanie brzmi: raczej nie. Nie ma żadnych badań, które wskazywałyby, że akurat kawa wyzwala szczególne właściwości cytryny. Albo odwrotnie, że to cytryna stymuluje działanie kawy. Składniki te pojedynczo działają jednak korzystnie na nasz organizm.

Cytryna to w końcu nie tylko znane źródło witaminy C. Zawiera ona znacznie więcej witamin z gruby B i E, a także mikroelementy, takie jak sód, magnez czy żelazo. Jest też bogata w beta-karoten, a to oznacza, że stymuluje też wytwarzanie witaminy A w organizmie. Flawonoidy zawarte w soku z cytryny są zaś potężnymi przeciwutleniaczami.

Właściwości zdrowotne kawy

Wbrew pozorom także kawa nie jest pozbawiona właściwości dobrych dla naszego zdrowia, byle tylko pić ją z umiarem. Według badań, zawiera ona ponad tysiąc związków bioaktywnych. Mówi się przede wszystkim o zawartych w niej przeciwutleniaczach. Działa ona przeciwnowotworowo, zmniejszając ryzyko raka wątroby, prostaty, piersi i innych. Kawa pomaga też obniżać ryzyko cukrzycy typu 2, chorób Alzheimera i Parkinsona, a nawet chorób serca.

W ostatnich miesiącach zestawienie kawy z cytryną stało się popularne jako połączenie, które ma zapewnić chudnięcie. Trend pojawił się w mediach społecznościowych i jako taki roznosi się błyskawicznie. Prędzej czy później każdy z nas natknie się na podobne rekomendacje. Warto pamiętać, że chociaż samo zestawienie nie ma udowodnionych medycznych właściwości, to picie kawy z cytryną jest ciekawym sposobem na przyjmowanie obu tych ważnych dla zdrowia składników. Zwłaszcza że w wypadku delikatniejszych kaw może ono być po prostu bardzo smaczne.

Wypróbuj też przepis na babciny rosół z kaczki i dowiedz się, czy można jeść czarną końcówkę banana.

kawa z plasterkiem cytryny
fot. Canva