Smakosze.pl
bananas-3700718 960 720

pixabay/webandi

Czy warto zjeść banana na pusty żołądek?

12 Października 2021

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Czy warto zjeść banana na pusty żołądek? Czy zjedzony banan wyjdzie ci na zdrowie i czy może zastąpić śniadanie? Takie pytania z pewnością przychodzą ci do głowy wtedy, gdy nie masz czasu na zjedzenie porannego posiłku. Już wyjaśniamy, jak to jest z bananem.

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem spożywanym w ciągu dnia. Pozwala przerwać głód i dodać nam energii. Od śniadania zależy więc, jak zaczniemy dzień. Dlatego ważne jest, by ten poranny posiłek był pożywny i odżywczy.

Owoce są bardzo zdrowe, jednak dietetycy nie zalecają ich jedzenia na pusty żołądek. To dlatego, że zawierają kwasy owocowe, które mogą podrażniać żołądek i powodować zgagę. Jednak nie wszystkie owoce wykazują takie samo działanie. Wyjątkiem jest na przykład banan.

Czy warto zjeść banana na pusty żołądek?

Banan należy do bardzo odżywczych owoców. W jego składzie jest sporo skrobi, błonnika, cukru, potasu, magnezu, fosforu i witamin. Z tego powodu banan zjedzony na pusty żołądek nie zaszkodzi nam, a pokrzepi.

Banan zjedzony na śniadanie przyniesie nam wiele dobrego. Szybko doda nam energii, poprawi nastrój, wesprze pracę układu pokarmowego. Poza tym wzmocni serce i mięśnie, zwiększy odporność, pomoże oczyścić organizm ze zbędnych substancji. Banana warto też zjeść po intensywnym wysiłku fizycznym, bo ułatwia regenerację mięśni.

Warto jednak pamiętać, że zielone banany zawierają więcej skrobi, która w miarę dojrzewania się owoców przekształca się w cukier. Skrobia jest jak najbardziej pożądana w czasie śniadania, jednak ta z zielonych bananów może długo zalegać nam na żołądku. Dlatego najlepiej wybierać żółte, ale nie przejrzałe banany.

kotlety drobiowe

Delikatne kotlety drobiowe wg przepisu siostry Anastazji

CZYTAJ DALEJ

Energia na krótko

Jedząc na śniadanie banana, trzeba mieć jednak świadomość, że nie zaspokoi naszego głodu na długo. Zawiera bowiem dużo cukrów prostych, które szybko przechodzą do krwi i na krótko dodają nam energii.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Jeśli chcesz przedłużyć uczucie sytości po zjedzeniu banana, najlepiej połącz go z produktami zbożowymi. Możesz go dodać np. do musli, wymieszać z miodem i jogurtem naturalnym.

Na naszej stronie znajdziesz też inne ciekawostki na temat bananów. Dowiedz się np. dlaczego warto jeść dwa banany dziennie, a także poznaj prawdę o czarnej końcówce banana.

banany

banany

Źródło zdjęcia: canva/shank_ali

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy

WIELKI TEST WIEDZY O JAJKACH. 10/10 ZGARNIAJĄ TYLKO GENIUSZE

Pytanie 1 z 10

Świeżość jajka możesz sprawdzić wkładając je do szklanki z zimną wodą. Jajko jest najświeższe jeśli:

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: zdrowie.radiozet

Zapraszamy na nasz Instagram

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

śliwki

Produkty

Dlaczego warto jadać śliwki?

Czytaj więcej >
Jaja na blacie

Produkty

Co oznacza kolor skorupki jajka?

Czytaj więcej >
Kiszona kapusta w misce

Produkty

Jak przygotować kiszoną kapustę na zimę?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy warto pić mleko "prosto od krowy"?

Czytaj więcej >
Bazylia w słoikach

Produkty

Jak dbać o bazylię ze sklepu?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy jedzenie kiełkującego czosnku jest dobrym pomysłem?

Czytaj więcej >