Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czym się różni szarlotka od jabłecznika?
Jakub Kossakowski
Jakub Kossakowski 19.08.2021 02:00

Czym się różni szarlotka od jabłecznika?

Szarlotka czy jabłecznik?
Canva / chas53

Wielu smakoszy zamiennie stosuje nazwy szarlotka i jabłecznik. Tylko garstka osób zdaje sobie sprawę, że oba desery różnią się od siebie. Określenie jabłecznik jest zarezerwowane dla specjałów z jabłkami. Natomiast szarlotka jest rodzajem ciast, które musi być kruche lub półkruche. W jego wnętrzu mogą znaleźć się inne owoce niż jabłka.

Zarówno szarlotka, jak i jabłecznik można uznać za klasyczne desery, które cieszą się popularnością wśród smakoszy. Okazuje się, że obie nazwy dotyczą różnych specjałów. Nie oznacza to jednak, że szarlotka nie może być jednocześnie jabłecznikiem.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Szarotka czy jabłecznik?

Przed takim dylematem stoi wielu wielbicieli kulinariów. Bardzo często obie nazwy stosowane są jako synonimy. Tymczasem szarlotka i jabłecznik to dwa różne desery. Rozpoznamy je po kilku detalach.

Szarlotka bez wątpienia jest bardzo kuszącym deserem. Niejednokrotnie gościła ona na naszym portalu. Okazuje się, że szarlotka koniecznie musi składać się z kruchego lub półkruchego ciasta.

W przypadku szarlotki obecność jabłek jest drugorzędną kwestią. Równie dobrze możemy w jej wnętrzu ukryć gruszki, wiśnie, truskawki czy rabarbar. Najbardziej istotny jest rodzaj wykorzystanego ciasta.

Czym wyróżnia się jabłecznik?

Skoro już wiemy, czym jest szarlotka, warto wyjaśnić jakie ciasta można określić mianem jabłecznika. Jak sama nazwa wskazuje, w przypadku takiego deseru rodzaj wykorzystanych owoców jest bardzo ograniczony. Mianowicie w cieście muszą zagościć jabłka.

Jabłka są kluczowym składnikiem w jabłeczniku. W przypadku doboru ciasta mamy o wiele większą dowolność. Oczywiście, podobnie jak w szarlotce, może być ono kruche lub półkruche. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać, chociażby ciasto drożdżowe.

Warto pamiętać, że jabłecznik na kruchym cieście będzie jednocześnie szarlotką. Nie można zapomnieć o tym, że zdaniem wielu smakoszy różnica tkwi w jeszcze jednym detalu. Szarlotka zawsze jest serwowana na zimno, natomiast jabłecznik może być podawany także na ciepło. Jakiś czas temu przedstawialiśmy przepis na jabłkowy deser bez pieczenia.

Szarlotka
Szarlotka

Canva / istetiana

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: regiodom.pl

Zapraszamy na nasz Instagram