Dlaczego brokuły pakowane są w folie?

Brokuły są niezwykle smakowitym warzywem, które można przyrządzić na rozmaite sposoby. Kiedy kupujemy je w sklepie, przeważnie są one opakowane folią. Taki zabieg ma swoje uzasadnienie. Jednak czy aby na pewno tworzywo sztuczne jest niezbędne?

Bez wątpienia brokuły i ogórki należą do grona warzyw, które często goszczą na naszych stołach. Nie jest to nieuzasadnione, ponieważ cechują się one niecodziennymi walorami smakowymi. Niestety smakołyki często są zapakowane w plastikową folię.

Dlaczego brokuły i ogórki są sprzedawane w folii?

Brokuły niejednokrotnie wywoływały u nas zachwyt. Niedawno przedstawialiśmy przepis na niecodzienną zupę, w której zielone warzywo odgrywa główną rolę. Tym razem pod lupę weźmiemy opakowania, w których sprzedaje się brokuły i ogórki.

Podczas zakupów na dziale warzywnym nietrudno zauważyć, że niektóre z roślin są pokryte przezroczystą folią. Takie opakowania są sporym problemem dla naszego środowiska. Ich rozkład trwa bardzo długo, a możliwość ponownego wykorzystania jest praktycznie zerowa.

Brokuły pokryte plastikiem mogą zniechęcać niektórych smakoszy do zakupów. Zwłaszcza że coraz więcej osób stara się generować jak najmniej odpadów. Okazuje się, że brokuły i ogórki nie bez powodu są pakowane w folię.

Smutne doniesienia o gastronomiiSmutne doniesienia o gastronomiiCzytaj dalej

Folia ma za zadanie przedłużyć świeżość warzyw. W przypadku ogórków, opakowanie z tworzywa sztucznego wydłuża ich żywotność nawet o tydzień. Dotyczy to głównie produktów, pozasezonowych. Nie oznacza to jednak, że w sklepach nie sięga się po bardziej nowatorskie rozwiązania.

Brokuły w folii

(Canva / 97)

Czym można zastąpić folię?

Nie da się ukryć, że folia nie jest idealnym rozwiązaniem. Coraz więcej sklepów zdaje sobie z tego sprawę. W związku z tym w sieci Biedronka produkty bio pakowane są w papierowe tacki i folię celulozową, która jest w 100% biodegradowalna.

Z kolei w supermarketach Lidl niektóre z warzyw i owoców znakowane są przy pomocy światła. Liczne sklepy stopniowo wycofują jednorazowe torebki do pakowania roślinnych smakołyków. Zamiast nich można nabyć bawełniane woreczki wielokrotnego użytku.

Warto przyjrzeć się także temu, jakie rozwiązania wprowadzają sklepy za granicą. Niektóre z nich przechowują warzywa i owoce w osobnych lodówkach o odpowiednich warunkach. Dzięki temu dłużej zachowują świeżość bez konieczności wykorzystania folii.

Oczywiście w niektórych sklepach możemy dostać brokuły bez foliowego opakowania. Warto zauważyć, że w przypadku niektórych warzyw tego typu powłoka negatywnie odbija się na smaku. Nie tylko folia jest problemem. Coraz większym kłopotem dla środowiska staje się również mięso.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: SmogLab; Radio ZET Biznes

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł