Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Dlaczego jajko sinieje po ugotowaniu?
Adam Moskal
Adam Moskal 03.03.2022 01:00

Dlaczego jajko sinieje po ugotowaniu?

Sine żółtko
canva/markaumark, Getty Images

Nie ma gorszego doświadczenia, niż odkrycie, że jajko ugotowane na twardo ma szarą obwódkę wokół żółtka i nieprzyjemnie pachnie. Za taką wpadkę odpowiada zbyt długie gotowanie w wodzie. W żółtku zachodzi wtedy reakcja chemiczna pomiędzy siarką i żelazem - aby się przed tym uchronić, nie wolno gotować jajek dłużej niż 10 minut.

Jajka są bardzo dużą częścią diety człowieka, wszak wypełnione są po brzegi cennymi wartościami odżywczymi. Dużym plusem jaj jest obecność praktycznie wszystkich aminokwasów, które potrzebne są do odpowiedniego funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Mimo iż przygotowanie jajek uznawane jest popularnie za banalne, niektórzy cały czas popełniają błędy. Jednym z największych jest pojawienie się szarej obwódki wokół żółtka i nieprzyjemnego zapachu.

Jak uniknąć szarej obwódki w jajku?

Przede wszystkim podstawą jest dokładne odmierzenie czasu i trzymanie się go. Obwódka i zapach pojawiają się bowiem głównie wtedy, kiedy jajka były gotowane zbyt wiele minut.

Eksperci tłumaczą, że punktem granicznym powinno być 10 minut - po tym czasie pojawienie się szarej obwódki jest niemal pewne. Warto więc nastawić sobie minutnik, aby mieć pewność, że nic nie umknie naszej uwadze.

Pamiętaj również, że czas liczy się od zagotowania wody, dlatego wrzucaj do niej jajka o temperaturze pokojowej. Nagłe dodanie chłodnych jajek nie tylko obniży temp. wody, lecz również może doprowadzić do szoku termicznego i pękania skorupki.

Czym jest szara obwódka?

W jajkach znajdują się duże ilości związków siarki oraz żelaza. Siarka odpowiada, między innymi za nieprzyjemny zapach, który jest szczególnie mocno wyczuwalny po zepsuciu oraz za długim gotowaniu.

Z kolei najwięcej żelaza jest w samym żółtku. Oba związki wchodzą następnie ze sobą w reakcję, tworząc charakterystyczną obwódkę i wydzielając smród zgniłych jaj. Niestety takie jajka, choć nie są niejadalne, nie dadzą zbyt wiele przyjemności podczas konsumpcji.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawostek kulinarnych, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, czy można jeść codziennie jajka. Ten tekst wyjawia prosty przepis na zapiekankę śniadaniową z ziemniaków, jajka i sera.

Jajka

Źródło zdjęcia: canva/Amarita, Getty Images Pro

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: newsy.gotujmy.pl

Zapraszamy na nasz Instagram