Dlaczego lepiej nie myć mięsa przed obróbką?
Mięso często gości na naszych stołach. Niektórzy smakosze przed jego przyrządzaniem myją je w kuchennym zlewie. Okazuje się, że w ten sposób możemy rozprzestrzenić bakterie znajdujące się na powierzchni mięsa. Tym samym zwiększamy ryzyko ewentualnego zatrucia pokarmowego.
Nie da się ukryć, że mięso odgrywa istotną rolę w naszej rodzimej kuchni. Nie bez powodu tak wielu smakoszy regularnie zajada specjały na jego bazie. Wielu wielbicieli kulinariów decyduje się na wcześniejsze mycie mięsa. Warto się tego wystrzegać.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jakie niebezpieczeństwa skrywa mięso?
Bez wątpienia mięso potrafi przyprawić o szybsze bicie serca niejednego smakosza. Jakiś czas temu przedstawialiśmy przepis na chrupiące kotlety schabowe z piekarnika. Dziś nasza uwaga skupi się na kwestii mycia mięsa.
Dla części smakoszy mycie mięsa jest jednym ze stałych elementów podczas przygotowywania rozmaitych frykasów. Mogłoby się wydawać, że w ten sposób pozbywamy się bakterii. Jednak przynosi to więcej potencjalnych strat niż korzyści.
Bakterie znajdujące się na mięsie nie spłuczą się przy użyciu samej wody. W tym celu musielibyśmy użyć detergentu. Z pewnością nikt nie chciałby zajadać mięsa o posmaku płynu do mycia naczyń. Dodatkowo umycie produktu może nam zaszkodzić w dosyć nieoczywisty sposób.
Surowe mięso jest domem dla rozmaitych bakterii. Wiele z nich może doprowadzić do przykrego w skutkach zatrucia pokarmowego. Mycie mięsa samą wodą znacząco zwiększa szansę na zrealizowanie takowego scenariusza.
Dlaczego mięso nie powinno być myte przed obróbką?
Podczas mycia mięsa w strumieniu wody z kranu, małe krople rozpryskują się po całej okolicy zlewu. W części z nich mogą znajdować się bakterie, których chcieliśmy się pozbyć z produktu spożywczego. W związku z tym mogą one trafić nawet do innego posiłku.
Canva / LightFieldStudios
Jeśli planujemy smażyć, gotować lub piec mięso, wówczas nie ma potrzeby jego mycia. Bakterie zostaną zneutralizowane za sprawą samej wysokiej temperatury. Będzie to o wiele skuteczniejsze niż opłukiwanie mięsa wodą.
Warto pamiętać, że w przypadku krojenia surowego mięsa, najlepiej robić to na osobnej desce i przy użyciu oddzielnego noża. Na nich również będą znajdowały się potencjalnie niebezpieczne bakterie. W jednym z wcześniejszych artykułów wspominaliśmy o tym, jaką funkcję ma tacka umieszczona w opakowaniach na mięso.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: ABC Zdrowie