Smakosze.pl
Mięso nie powinno być myte

Canva / dimapridannikov

Dlaczego lepiej nie myć mięsa przed obróbką?

27 Lipca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Mięso często gości na naszych stołach. Niektórzy smakosze przed jego przyrządzaniem myją je w kuchennym zlewie. Okazuje się, że w ten sposób możemy rozprzestrzenić bakterie znajdujące się na powierzchni mięsa. Tym samym zwiększamy ryzyko ewentualnego zatrucia pokarmowego.

Nie da się ukryć, że mięso odgrywa istotną rolę w naszej rodzimej kuchni. Nie bez powodu tak wielu smakoszy regularnie zajada specjały na jego bazie. Wielu wielbicieli kulinariów decyduje się na wcześniejsze mycie mięsa. Warto się tego wystrzegać.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Jakie niebezpieczeństwa skrywa mięso?

Bez wątpienia mięso potrafi przyprawić o szybsze bicie serca niejednego smakosza. Jakiś czas temu przedstawialiśmy przepis na chrupiące kotlety schabowe z piekarnika. Dziś nasza uwaga skupi się na kwestii mycia mięsa.

Dla części smakoszy mycie mięsa jest jednym ze stałych elementów podczas przygotowywania rozmaitych frykasów. Mogłoby się wydawać, że w ten sposób pozbywamy się bakterii. Jednak przynosi to więcej potencjalnych strat niż korzyści.

Bakterie znajdujące się na mięsie nie spłuczą się przy użyciu samej wody. W tym celu musielibyśmy użyć detergentu. Z pewnością nikt nie chciałby zajadać mięsa o posmaku płynu do mycia naczyń. Dodatkowo umycie produktu może nam zaszkodzić w dosyć nieoczywisty sposób.

herb-2805224 1920 (1)

Rewelacyjny trick na zmiękczenie kapusty na gołąbki, nie potrzebujesz nawet garnka

CZYTAJ DALEJ

Surowe mięso jest domem dla rozmaitych bakterii. Wiele z nich może doprowadzić do przykrego w skutkach zatrucia pokarmowego. Mycie mięsa samą wodą znacząco zwiększa szansę na zrealizowanie takowego scenariusza.

Dlaczego mięso nie powinno być myte przed obróbką?

Podczas mycia mięsa w strumieniu wody z kranu, małe krople rozpryskują się po całej okolicy zlewu. W części z nich mogą znajdować się bakterie, których chcieliśmy się pozbyć z produktu spożywczego. W związku z tym mogą one trafić nawet do innego posiłku.

Mycie mięsa

Mycie mięsa

Canva / LightFieldStudios

Jeśli planujemy smażyć, gotować lub piec mięso, wówczas nie ma potrzeby jego mycia. Bakterie zostaną zneutralizowane za sprawą samej wysokiej temperatury. Będzie to o wiele skuteczniejsze niż opłukiwanie mięsa wodą.

Warto pamiętać, że w przypadku krojenia surowego mięsa, najlepiej robić to na osobnej desce i przy użyciu oddzielnego noża. Na nich również będą znajdowały się potencjalnie niebezpieczne bakterie. W jednym z wcześniejszych artykułów wspominaliśmy o tym, jaką funkcję ma tacka umieszczona w opakowaniach na mięso.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: ABC Zdrowie

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi:

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Najlepsi kucharze dodają do rosołu zaskakujący dodatek. Już 1 łyżka robi ogromną różnicę

Czytaj więcej >

Porady

Jakie mięso jest najlepsze na mielone? Babcia Henia zawsze używa tylko 1 rodzaju. Jej kotlety nie mają sobie równych

Czytaj więcej >

Porady

Jak zrobić najlepszy farsz do gołąbków? Koniecznie trzeba pamiętać o 1 czynności

Czytaj więcej >

Porady

Na czym najlepiej smażyć jajka sadzone? Olej wcale nie jest idealnym wyborem

Czytaj więcej >

Porady

Idealny sposób na zawsze doskonałe młode ziemniaki z wody. Wystarczy zapamiętać 1 zasadę

Czytaj więcej >

Porady

Jakie ryby najlepiej smakują z grilla i jak je przygotować? Najważniejsze informacje

Czytaj więcej >