Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Dlaczego ogórki kiszone są puste w środku? Zapobiegniesz temu, stosując prosty trik
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 02.09.2024 09:51

Dlaczego ogórki kiszone są puste w środku? Zapobiegniesz temu, stosując prosty trik

ogórki kiszone
Fot. Canva/FactoryTh

Ogórki kiszone możemy jeść na okrągło. Jednak martwić może jedno w przetworach. Dlaczego ogórki kiszone wychodzą puste w środku? Na tę bolączkę jest skuteczny sposób. 

Ogórki kiszone, czyli uwielbiane przetwory

Ogórki kiszone są pyszne i niezwykle zdrowe. Wielu smakoszy nie wyobraża sobie bez nich kuchni. Lubimy je przyrządzać i jeszcze bardziej, zajadać się tymi kiszonkami. Jednak czasem czeka nas niezbyt miła niespodzianka. Otwieramy słoik, próbujemy ogórka kiszonego i trafiamy na puste miejsca.

Co  poszło nie tak? Dlaczego ogórki kiszone są puste w środku? Przecież miały być jędrne, smaczne i bez wolnych przestrzeni. Pojawiają się wątpliwości i pytanie, czy można tego uniknąć? Okazuje się, że jeden prosty trik ratuje przetwory. 

ogórki kiszone
Fot. Canva/FactoryTh
Przestań robić z nich owsiankę. Te płatki owsiane to najgorszy wybór

Dlaczego ogórki kiszone są puste w środku?

Ogórki warto kupić z zaufanego źródła. Powinniśmy wybierać nieduże, bez ciemnej i twardej skórki. Ta może oznaczać, że ogórki były nawożone i będą gorzkie. 

Duże i stare ogórki tracą część wody. Mogą pojawiać się w nich puste miejsca. Dlatego dużych ogórków należy unikać. Ważne jest, by przed kiszeniem ogórki namaczać w zimnej wodzie przez kilka godzin. Dzięki temu wyjdą bardziej jędrne.

Ten trik gwarantuje, że ogórki kiszone wyjdą kruche i jędrne. Trzeba je przed kiszeniem także dokładnie wyszorować. Potem musimy je ciasno ułożyć w słoiku. Te czynności sprawią, że po ugryzieniu ogórka kiszonego nie spotka nas przykra niespodzianka. 

O tym pamiętaj podczas kiszenia ogórków

Zalewa nie może być ani za słaba, ani za mocna. W za słabej solance ogórki się nie ukiszą i szybko zepsują. Natomiast zbyt mocna zalewa uczyni ogórki niejadalnymi. Na każdy litr wody należy dodać dużą, czubatą łyżkę soli. 

Kiszonka musi być całkowicie przykryta zalewą, bo może się zepsuć. Zalewa powinna sięgać 2 cm ponad ogórki, ale nie dotykać wieczka. Podczas fermentacji wytwarza się gaz, który musi mieć ujście.

Musimy pamiętać, ze nie ma sposobu, który w 100% zabezpieczy nas przed pustymi ogórkami. Wymienione powyżej pomogą jednak znacznie zminimalizować to ryzyko.

 Pisaliśmy o tym, jak zrobić domowy dżem bez grama cukru. Polecaliśmy przepis na pyszne ptasie mleczko. 

słoik z ogórkami.jpg
Fot. Canva/alisafarov