Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Ulubiony dżem robię bez grama cukru. Wszystko, czego potrzebuję, mam na działce
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 01.09.2024 15:05

Ulubiony dżem robię bez grama cukru. Wszystko, czego potrzebuję, mam na działce

dżem
Fot. YouTube/Witchery Farm

Z tym prostym przepisem przygotujesz dżem z dowolnej odmiany winogron. Jest on łatwy w przygotowaniu i nie zawiera dodatkowego cukru. Wykorzystujemy tylko naturalne właściwości owoców.

Domowe winogrona

Można chyba powiedzieć, że winogrona to jeden z najbardziej rozpowszechnionych owoców w polskich amatorskich uprawach. Fakt, że zajadamy się tymi słodkimi kuleczkami jest często skutkiem ubocznym dekoracyjnego charakteru winorośli. Zacienia ona nasze ganki i zasłania niezbyt urodziwe ściany kurtyną zieleni.

Wysyp kiści winogron jest więc w pewnym sensie klęską urodzaju. Mamy nagle do dyspozycji owoce w takiej ilości, której nie jesteśmy w stanie spożytkować. Chyba że przygotujemy z nich dżem, dzięki któremu owocami będziemy mogli raczyć się jeszcze zimą.

ugniatanie winogron
Fot. YouTube/Witchery Farm
Zapomnij o kupowaniu. Domowe ptasie mleczko jest o wiele smaczniejsze

Przetwory z winogron

Oczywiście jest jeden najbardziej znany rodzaj przetworów winogronowych: wino. Owoce te zyskały już tysiące lat temu szczególny status wśród przygotowujących napoje alkoholowe. Nadają się do tego świetnie, bo na ich skórkach znajdujemy potrzebne do fermentacji drożdże, a jednocześnie owoce zawierają bardzo dużo cukru.

Dlatego też przygotowujemy z nich dżem, który nie wymaga żadnych dodatków. Kuleczki zawierają też pektynę, substancję o żelujących właściwościach. Oto instrukcja, jak przyrządzić przetwory z 5 kilogramów domowych winogron.

Dżem winogronowy

Winogrona dokładnie myjemy, a następnie obrywamy z gałązek. Przesypujemy je do małego garnka. Lekko ugniatamy owoce, np. tłuczkiem do ziemniaków albo dnem butelki, żeby zaczęły puszczać sok.

Garnek ustawiamy na palniku o niewielkiej mocy. Gotujemy powoli, za to długo – przez ok. 2 godziny lub nieco więcej. Następnie mus owocowy przecieramy przez sito, by pozbyć się skórek i – przede wszystkim – pestek.

Garnek z przecierem odstawiamy z powrotem na palnik i gotujemy, aż dżem się zredukuje do właściwej konsystencji. Następnie nalewamy go do wyparzonych słoików i pasteryzujemy w kąpieli wodnej przez ok. 15 minut.

Wypróbuj też porady dotyczące mrożenia koperku i wyboru sera w sklepie.

dżem w słoikach
Fot. YouTube/Witchery Farm