Smakosze.pl
ser żółty

canva/Aisedora

Dlaczego ser żółty ma dziury? Co je wywołuje?

2 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Wiesz, dlaczego ser żółty ma w środku dziury? Co je wywołuje? Powód jednych może zszokować, a niektórym nawet odebrać apetyt. Jednak ta sama przyczyna, która daje serom dziury, wpływa też na smak gotowego produktu. Poznajcie więc całą prawdę o serowych okach.

Dziury w serze profesjonalnie nazywają się okami. I jak już pewnie zauważyliście, różne sery, mają różne oka. W jednych dziury są duże i okrągłe, w innych niewielkie i regularne, a w jeszcze innych spłaszczone. Skąd więc się biorą dziury w serze i z czego wynika ich wielkość i ilość?

Jak zrobić domowe parówki? Są znacznie smaczniejsze i zdrowsze od sklepowych

Jak zrobić domowe parówki? Są znacznie smaczniejsze i zdrowsze od sklepowych

CZYTAJ DALEJ

Skąd się biorą dziury w serze?

Oka, popularnie zwane dziurami, to puste przestrzenie w masie żółtego sera. Powstają one w czasie dojrzewania sera, pod wpływem wytwarzania i gromadzenia się dwutlenku węgla. Gaz ten z kolei tworzy się na skutek działalności bakterii.

Dziury w serze mogą tworzyć się w początkowej fazie dojrzewania, na skutek działania heterofermentatywnych bakterii kwasu mlekowego. Mają one wówczas nieregularny kształt i są spłaszczone. Takie oka występują np. w serze Tylżyckim.

Gdy zaś oka powstają po całkowitym przefermentowaniu laktozy w kwas mlekowy i rozwinięciu się bakterii propionowych, są one wówczas duże, kuliste i równomiernie rozmieszczone. W tym przypadku oka są wynikiem fermentacji propionowej. W czasie tego procesu wytwarzany jest dwutlenek węgla, który nie mogąc uwolnić się z masy serowej, tworzy w niej pęcherzyki.

W późniejszym okresie dojrzewania serów oka mogą tworzyć się pod wpływem działania bakterii fermentacji masłowej.

Od czego zależy wielkość dziur w serze?

Wielkość i ilość dziur w serze zależy w dużej mierze od jego gatunku. Największymi dziurami, wielkości orzecha lub owoców wiśni, szczycą się sery szwajcarskie, np. Ementaler, Mazdamer. Nieco mniejsze, wielkości ziaren grochu, mają sery typu holenderskiego, np. Gouda, Edam.

Nieregularne, postrzępione dziury mogą też świadczyć o nieprawidłowościach w produkcji sera. Mogą one wynikać np. ze zbyt krótkiego okresu dojrzewania sera lub z zanieczyszczeń, które dostały się w czasie produkcji sera.

Na kształt i wielkość ok w żółtych serach wpływają też inne czynniki jak np. czas dojrzewania, temperatura i warunki przechowywania.

Na naszej stronie znajdziesz przepis na racuchy z żółtym serem, a także na smażony ser.

ser żółty

ser żółty

Źródło zdjęcia: canva/AndreySt

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kppis, pl.wikipedia.org

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

pomidory

Produkty

Czy pomidory z kiełkami są jadalne? Poznaliśmy odpowiedź eksperta, odwieczna zagadka rozwiązana

Czytaj więcej >

Produkty

Czy mycie surowego mięsa jest bezpieczne? Nie ryzykuj szczególnie z jednym rodzajem

Czytaj więcej >
Czy mała papryka rosnąca w dużym warzywie jest bezpieczna dla zdrowia?

Produkty

Dlaczego w dużej papryce rośnie niekiedy jej mniejsza wersja? Czy można ją bezpiecznie jeść?

Czytaj więcej >

Produkty

Biedronka poszła na całość. Za 20 zł kupisz produkty na pyszne spaghetti

Czytaj więcej >

Produkty

Żółta czy zielona? Która fasolka szparagowa jest lepsza? Dietetyk odpowiada

Czytaj więcej >

Produkty

Jakie są najdziwniejsze smaki lodów? Lista najbardziej intrygujących pozycji ze świata

Czytaj więcej >