Zapomnij o klasycznych mielonych. Fantastyczne kotlety zrobisz z dyni i kaszy jaglanej
Kotlety z dyni i kaszy jaglanej są świetnym pomysłem na obiad dla całej rodziny. Lekkie, zdrowe i pełne smaku danie z powodzeniem zastąpi tradycyjne mielone. Ich przygotowanie jest niezwykle proste, a sycą na bardzo długo. Spróbujecie?
Jeśli szukacie pomysłu na jarskie kotlety z sezonowych warzyw — ten przepis jest dla Was. Wyraziste kotlety z dyni i kaszy jaglanej mogą z powodzeniem zastąpić mięsne mielone. Ziarno zawiera dużo białka i podobnie jak dynia, jest skarbnicą witamin. Całość syci i przyjemnie rozgrzewa, a zrobienie zajmuje zaledwie kilka chwil. Nie sposób sobie odmówić.
Przepis na pyszne kotlety z dyni i kaszy jaglanej
Składniki:
120 g kaszy jaglanej
500 ml wody
600 g dyni, najlepiej hokkaido
200 g szpinaku
1 duża cebula
3 ząbki czosnku
4 cm kawałek świeżego imbiru
2 jaja lub 2 łyżki mielonego siemienia lnianego i 6 łyżek wrzątku
4 łyżki bułki tartej + do obtoczenia
pół łyżeczki kurkumy
sól i pieprz w ilości do smaku
olej rzepakowy do smażenia
Jak zrobić kotlety z dyni i kaszy jaglanej? Prosty przepis na bezmięsny obiad
Przygotowanie rozpoczynamy od ugotowania kaszy jaglanej w wodzie z dodatkiem kurkumy i soli. Przed wrzuceniem jej do wrzątku z przyprawami, płuczemy starannie ziarno, by pozbyć się goryczki.
Po około 13-15 minutach gotowana pod przykryciem kasza wchłonie cały płyn. Przenosimy ją do dużej miski i studzimy. Dynię oczyszczamy i ścieramy na tarce o większych oczkach. W międzyczasie siekamy cebulę i podsmażamy ją na dobrze rozgrzanym oleju. Pod koniec wrzucamy przeciśnięty przez praskę czosnek oraz starty na tarce imbir bez skórki.
Przesmażamy 1-2 minuty, po czym wrzucamy dynię i dusimy przez kolejne 3 minuty. Na koniec wrzucamy szpinak i — cały czas podgrzewając — mieszamy do czasu, aż nieco zwiędnie. Wtedy zdejmujemy patelnię z kuchenki, a przestudzoną zawartość łączymy z kaszą jaglaną i bułką tartą.
Dodajemy jajka lub namoczone we wrzątku mielone siemię lniane i wyrabiamy masę. Formujemy z niej niezbyt duże, spłaszczone kotlety. Obtaczamy je w bułce tartej lub nie — w wersji z kleikiem lnianym panierka z bułki może się nie trzymać. Smażymy na średnim ogniu do zrumienienia z obu stron.
Kotlety z dyni i kaszy jaglanej podajemy na ciepło z ulubioną surówką. Pasował będzie np. rarytas z selera i rodzynek. Świetnie zgra się też colesław w wersji z czerwoną kapustą.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Kasia Cichopek pokazała jak robi sałatkę z kapusty pekińskiej. Idealna na każdą okazję
Żaden kefir i maślanka. Teraz do racuchów wszyscy wlewają inny produkt
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama